SON DAKİKA

KGM’nin Bütçesine Rekor Düzeyde Ödenek Aktarıldı

Garanti ödemeleri, artan döviz kuru ve ABD enflasyonu nedeniyle KGM’nin bütçesine rekor düzeyde ödenek aktarıldı. Ekim ayında yapılan 25 milyar TL’lik Hazine yardımı ile 10 aylık yardım tutarı 76 milyar TL oldu.

Bu haber 24 Kasım 2022 - 16:00 'de eklendi.
Abone ol

AKP’nin belli çevreleri fonlamak amacıyla uzun yıllara yayılan garanti ödemeleri güvencesi ile yaptırdığı köprüler, otoyollar nedeniyle ortaya çıkan israf, döviz kurundaki yükselme ve ödemelerin ABD enflasyonuna endekslenmesi nedeniyle daha da büyüdü. Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan kamu harcamaları istatistikleri de bu gerçeği ortaya koydu. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Milletin cebinden kuruş çıkmayacak” sözü ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun “Biz Anadolu çocuklarıyız” diyerek kimseye haksız ödeme yapmadıklarına yönelik açıklamasına karşın KGM’ye Hazine yardımı adı altında dev ödenekler aktarıldı.

KGM’nin 2022’de 85,3 milyar TL olarak belirlenen daha sonra 98,5 milyar TL’ye çıkarılan bütçe ödeneğinden ekim ayı sonunda 80,5 milyar TL harcama yaptı.

Dokuz ay boyunca 1,8 milyar TL ile 9,9 milyar TL arasında değişen aylık harcamalar ekim ayında 24,3 milyar TL’ye fırladı. Genel Müdürlüğün bütçesinin her yıl olduğu gibi yetmeyeceği, büyük açık vereceği anlaşılınca Hazine’den yapılan yardımlar da hızlandırıldı.

KGM’YE DEV YARDIM

Bütçe açığının finansmanı için KGM’ye yıl boyunca aylar itibarıyla 400 milyon TL ile 5,5 milyar TL arasında değişen sayılarla yardım yapıldı. Ancak bu sayılar ekim ayında 19 milyar liraya çıktı. Böylece bu kalemden yapılan yardım tutarı on ayın sonunda 43,6 milyar TL oldu.

456 milyon TL ile 4,5 milyar TL arasında değişen sermaye transferi de ekim ayında 6,1 milyar TL oldu. On aylık sermaye transferi de 32,4 miyar TL olarak gerçekleşti.

DEVAMLI GÜNCELLEME

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün daha çok yardım ve transfer almak zorunda kalmasına garanti tutarının belirlenmesiyle ilgili yapılan değişikliklerin neden olduğu bildiriliyor. KGM, otoyol ve köprülere döviz kuru ve ABD enflasyonu oranında yılda iki defa ödeme yapıyordu. Ancak garanti tutarlarının altı ayda değil üç ayda bir belirlendiği iddia ediliyor. Hem ABD enflasyonunun artması hem de dövize endeksli garanti ödemelerinin artık üç ayda bir yenilenmesi nedeniyle garanti ödemelerinde olağanüstü bir artış yaşandığı ifade ediliyor.

AYAR TUTMUYOR

KGM’nin bütçesi verimsiz yatırımları ve ülke kaynaklarını uzun yıllar ipotek altına alan garanti sözleşmeleri nedeniyle bütçesi sürekli büyük sapmalara uğrayan KGM’de 2022’de de bu durum değişmedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

AKP’nin 2010’lu yıllardan sonra kamu özel işbirliği projelerini tercih etmesi ile dev harcamalar gündeme geldi.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün mali yılbaşında belirlenen bütçesi ile yılsonu harcamaları arasında yüzde 72’den başlayarak yüzde 215’e kadar varan oranlarda sapmalar yaşanmaya başlandı. 2010 ile 2015 yılları arasında yüzde 122’nin altına düşmeyen sapma oranı 2015 yılında yüzde 215 oldu. 2016 ile 2018 yılları arasında yüzde 72-83 arasında değişen oranlarda sapma görüldü.

BÜTÇEDE DERİN BİR GEDİK OLUŞTURUYOR

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bütçe artış oranına yönelik konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın şunları söyledi:

“AK Parti iktidarında gelir garantili yap-işlet-devret projeleri kamu kaynaklarının yandaşlara aktarılması aracına dönüştü. İktidar sözcülerinin ‘Devletin kasasından bir kuruş çıkmadı’ diyerek alenen kamuoyuna yanılttığı gelir garantilerinin döviz üzerinden verilmesi ise kamu bütçesinde derin bir gedik oluşturuyor. İktidar her fırsatta ‘yerlilik’ ve ‘millilik’ söylemini kullanırken, kendi yandaşlarına verdiği gelir garantisini tamamen dövize endekslemiş durumda. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı her ne kadar geçiş garantili otoyol ve köprülerin garanti sayısını sağladığına yönelik algı yaratmak istese de bugün Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bütçesinden her ay milyarlarca lira garantilere ödeniyor.”

KAYNAK: BİRGÜN

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR