SON DAKİKA

Kendisi ‘müzelik’ olacak

Ankara kulislerine göre yaptığı açıklamalara rağmen Gökçek’in görev süresi 5 Ekim itibariyle bitti. Erdoğan’dan ‘biraz zaman’

Bu haber 07 Ekim 2017 - 8:04 'de eklendi.

YAŞAR AYDIN @yasaraydinnn
[email protected]

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifa ettirilmesi sonrası başlayan “sıra kimde” tartışması Ankara kapılarına dayandı. Melih Gökçek’in istifasının istenildiğine dair haberleri yalanlamayan Erdoğan, İran dönüşü Gökçek ile Saray’da görüşmeyi uygun buldu. Görüşmenin ayrıntıları basınla paylaşılmazken Gökçek’in neredeyse gece yarısı yapılan sosyal medya paylaşımları durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirdi.

Gökçek mesaj mı verdi?
Melih Gökçek’in görüşme sonrası sosyal medya paylaşımlarını “Erdoğan’ın istediğini yapmayacağım” mesajı olarak yorumlayanların sayısı oldukça fazla. Saray’ın karşısında yapılması planlanan müze dahil orta vadeli projelerin konuşulduğunu açıklayan Gökçek, bir anlamda “ben buradayım” diyordu. Gökçek’in bu açıklamalarına rağmen kulislere düşen bilgi hiç de bu yönde değil. Ankara’da kiminle konuşsak Gökçek’in süresini doldurmasını imkânsız olarak görüyor.

Hangi senaryolar öne çıkıyor?
Erdoğan-Gökçek arasında gece yapılan görüşmenin ayrıntıları Ankara’nın temel gündemi oldu. Tüm gün yeni bir haber peşinde koşan gazetecilere göre Gökçek’in yaptığı açıklamalara rağmen görev süresi 5 Ekim akşamı itibari ile bitmiş oldu. Meslektaşlarımıza göre işin resmiyete dökülmesi için çok fazla beklemeyeceğiz. İlk ve güçlü senaryolardan biri en geç önümüzdeki hafta içerisinde Gökçek’in istifa edeceği yönünde.

Kulislere düşen diğer bir duyum da Gökçek’in zaman istediği yönünde. Bitirilmesi gereken projeleri Erdoğan’a ileten Melih Gökçek “biraz zaman” istemiş. AKP’yi yakından takip eden meslektaşlarımızla konuştuğumuzda belirsiz bir süreye yayılan ilişkinin Erdoğan’ın en son tercihi olacağı yönünde oldu.

Kalması tek şarta bağlı
Devam eden projeler ve Melih Gökçek’in Ankara’daki gücü nedeniyle en azından 2019 seçimlerine kadar görevde kalacağını iddia edenler de var. Bu iddiayı AKP’lilere sorduğumuzda aldığımız yanıt “tek şartla” oldu. “Eğer Gökçek 2019 seçimlerinde kendisinin veya ailesinden birinin aday olmayacağını açıklarsa mümkün olabilir” deniliyor.

Ayrıca kalan sürede de Belediye üzerinde Saray’ın oluşturacağı ekibin tek belirleyen olması şartı da ekleniyor. Ama en yakın ihtimal ikili görüşme trafiğine rağmen istifa olarak görülüyor.

Erdoğan ister ve biter
Gökçek döneminin sonuna geldiğinin işaretlerinden biri de özellikle milletvekillerinin net görüşü oldu. “Artık mesele Gökçek meselesi olmaktan çıktı” diyen bir vekil, “Genel Başkanımız söylem ve eylemiyle Gökçek’i istemediğini kamuoyuna deklare etti. Bundan sonra görevde kalması çok zor. Aksi durum Erdoğan’ın parti üzerindeki hâkimiyetinin sorgulanması anlamına gelecektir” diyerek Afyon sonrası bu işin biteceğinin iddia etti.

Afyon’da bugün başlayacak AKP kampının da en önemli gündemlerinden biri kuşkusuz Belediyelere yapılan Erdoğan operasyonu olacak. Partililer Erdoğan’ın bu başlık içerisinde Ankara’ya dair kararını deklere etmesini bekliyor. Sonuç ne olursa olsun Ankara ve Gökçek AKP’nin başını ağrıtmaya devam edecek gibi görünüyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!