SON DAKİKA

Kazakistan’da Anayasa Değişikliği Referandumundan ‘Evet’ Çıktı: Partili Cumhurbaşkanlığına Son

Kazakistan’da, mevcut anayasanın üçte birinin değiştirilmesi öngörülen referandumda ön sonuçlara göre, yüzde 77 “evet” oyu çıktı. Referandumun ardından anayasa değişikliklerinin yürürlüğe girmesiyle ülkede hükumet sistemi başta olmak üzere bir dizi değişiklik öngörülüyor.

Bu haber 07 Haziran 2022 - 3:18 'de eklendi.
Abone ol

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu, ülke genelinde 05 Haziran 2022 tarihinde (dün) yapılan anayasa referandumunun ön sonuçlarını duyurdu.

Ön sonuçlara göre, “Kazakistan Cumhuriyeti anayasasına yapılacak değişiklikleri ve ilaveleri kabul ediyor musunuz” sorusunu cevaplamak için seçmenlerin yaklaşık yüzde 68’i sandığa gitti. Sandıkta yüzde 18,66 “hayır” oyuna karşı, yüzde 77,18’i “evet” oyu çıktı. Böylelikle mevcut anayasanın 33 temel maddesi değiştirilecek.

ANAYASAYA YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLER

Yeni anayasa taslağında “Kazakistan toprağı ve yer altı doğal kaynakları devletin mülkiyetindedir” maddesindeki “devlet” kelimesi “halk” olarak değiştirilecek.

İdam cezası tamamen kaldırılarak, terör suçlusu ve savaş döneminde suç işleyenlere istisnai ceza olarak kullanılan idam cezalarına bile izin verilmeyecek.

Kazakistan Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Anayasa Konseyi, Yüksek Mahkeme, Merkez Seçim Komisyonu, Sayıştay başkanları ile üyelerinin yanı sıra hakimler, kolluk kuvvetleri çalışanları, milli güvenlik güçleri ile askeri personel görev süreci boyunca partiye üye olamayacak.

Cumhurbaşkanının yakın akrabalarının devletin üst düzey görevlerine ve kamu ortaklığındaki şirketlerin yönetimine getirilmesi yasaklanacak.

Kazakistan Anayasa Konseyi yeniden Anayasa Mahkemesi olarak kurulacak.

PARLAMENTONUN YETKİLERİ ARTACAK

Parlamento güçlendirilerek süper başkanlık yönetim sistemi son bulacak. Cumhurbaşkanında büyükşehir belediye başkanları ile eyalet valilerinin kararlarını iptal etme yetkisi olmayacak.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Cumhurbaşkanının senatoya atadığı milletvekili sayısı 15’ten 10’a düşürülecek. Bunların 5’i Kazakistan Halk Asamblesi tarafından önerilecek. Asamblenin meclise milletvekili atama fonksiyonunun kaldırılacak ve parlamentonun alt kanadındaki milletvekili sayısı 107’den 98’e inecek. Kanunları kabul etme yetkisi sadece parlamentonun alt kanadı mecliste olacak. Mecliste tüm toplum tabakasının temsil edilmesi için nispi temsil sistemi kullanılacak.

Daha önce büyükşehir belediye başkanları ile eyalet valilerinin cumhurbaşkanı tarafından atandığı ülkede, bundan sonra bu adayların ilk önce yerel meclis milletvekillerince onaylanması gerekecek. Meclisin devlet bütçesini sorgulama fonksiyonu genişleyecek.

Kazakistan insan hakları ombudsmanı ile ilgili madde eklenecek. Böylece, ombudsman görevi bağımsızlaştırılacak ve görevi boyunca senatonun onayı olmadan tutuklanamayacak.

Öte yandan, kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in anayasal statüsünün yer aldığı Birinci Cumhurbaşkanı’na ilişkin kanun da yürürlükten kalkacak.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR