SON DAKİKA

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Nazarbayev’in İzlerini Silmeye Devam Ediyor

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in izlerini silmeye devam ediyor. Ülkede her yıl kaydedilen “Kurucu Cumhurbaşkanı Günü” artık kutlanmayacak.

Bu haber 29 Eylül 2022 - 21:54 'de eklendi.
Abone ol

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev için kutlanan Kurucu Cumhurbaşkanı Günü’nü resmi tatiller arasından çıkartan kararnameyi imzaladı.

NAZARBAYEV’İN TASFİYESİ

Ocak ayındaki hükümet karşıtı protestolardan sonra Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in izlerini silmeye başlamıştı. Bu kapsamda Nazarbayev’e yakın birçok isim tasfiye edilmişti.

Nazarbayev’in iktidarı döneminde adı Nursultan yapılan başkentin adının yeniden Astana olmasına karar verildi. Kazakistan’da Anayasa’da yapılacak değişiklikler kapsamında Nursultan Nazarbayev’in “kurucu cumhurbaşkanı” statüsünün belirtilmesine gerek olmadığı ve Nazarbayev’in “kurucu cumhurbaşkanı” statüsü Kazakistan Anayasası’ndan kaldırılacağı bildirilmişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Diğer yandan, Kazakistan, Haziran ayında, mevcut anayasanın üçte birinin değiştirilmesi için referanduma gitmişti. Referandumda yüzde 77 “evet” oyu çıkmıştı. Referandumun ardından anayasa değişikliklerinin yürürlüğe girmesiyle ülkede hükumet sistemi başta olmak üzere bir dizi değişiklik yapılıyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR