SON DAKİKA

Kayyum Yönetimindeki Iğdır Belediyesi’nden Tanıdık Şirkete 6 Milyon 847 Bin TL’lik Yol İhalesi!

Iğdır Belediyesi’nin 6 milyon 847 bin TL’lik yol ihalesini Başyol Yapı aldı. 6 yıl boyunca AKP’nin Iğdır İl Başkanlığı’nı yapan Baştemur’un ailesine ait olan şirkete, toplam 58 milyon 796 bin TL’lik 15 ihale verildi.

Bu haber 22 Temmuz 2022 - 16:00 'de eklendi.
Abone ol

Birgün’den Uğur Şahin’in haberine göre, Kayyumların ‘tanıdık’ şirketlere ihale ettiği işlere her gün bir yenisi ekleniyor. Son olarak kayyum yönetimindeki Iğdır Belediyesi’nin 6 milyon 847 bin TL’lik yol yapım ihalesi, Başyol Yapı’ya gitti. Söz konusu şirket, 2008 ile 2014 yılları arasında AKP Iğdır İl Başkanlığı yapan ve FETÖ’den tutuklanan iş insanı Abdulcabbar Baştemur’un oğluna ait.

Kayyum Vali Engin Sarıibrahim’in yönetimindeki Iğdır Belediyesi, 13 Mayıs’ta “Yeşil Kuşak Yolu 2 Etap Yapım İşi” başlığıyla bir ihale açtı. Yaklaşık maliyetin 7 milyon 102 bin TL olarak gösterildiği ihalede iki teklif verildi. İhaleyi, 6 milyonluk 847 bin TL’lik telifle Başyol Yapı aldı. 30 Mayıs’ta sözleşme imzaladı.

2015 yılında kurulan şirket, Abdulcabbar Baştemur’un oğlu Enes Baştemur’a ait. Şu an AKP’ye yakınlığıyla tanınan Yeni Dünya Vakfı’nın İl Temsilcisi olan Abdulcabbar Baştemur’un oğlunun şirketinin ‘başarısı’ ise dikkat çekici. Şirket, son 11 yılda kamu kurumlarından 75 milyon 662 bin TL’lik tam 31 ihale aldı. Bu ihalelerin 58 milyon 796 bin TL’lik kısmını, Iğdır Belediyesi’nden alınan işler oluşturdu.

Söz konusu belediyeden 15 ihale alan şirketin, kaptığı diğer ihaleler ve bedelleri şöyle:

• Iğdır İl Özel İdaresi’nden 6 milyon 554 bin TL’lik sekiz ihale.

• Ağrı Doğubayazıt Belediyesi’nden 6 milyon 745 bin TL’lik bir ihale.

• Iğdır Halfeli Belediyesi’nden 739 bin TL’lik bir ihale.

‘REİSİMİZİN EMRİNDEYİZ’

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra Iğdır Valiliği önünde her gece toplanan kalabalığa yemek ve çay ikram etmesiyle gündeme gelen Abdulcabbar Baştemur, “FETÖ’ye üye olmak” ve “örgüte finansman sağlamak” suçlamasıyla tutuklanmıştı. Baştemur’un kardeşleri Kıyas ile Reşit Baştemur da FETÖ’den gözaltına alındı fakat daha sonra “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılmıştı. Kardeşler, 2019’daki seçimler öncesi düzenledikleri kahvaltı ile Cumhur İttifakı’na destek çağrısı yapmış, Abdulcabbar Baştemur, “Reisimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın emrindeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

KARDEŞ DE ABONE

Reşit Baştemur’un üzerinde olduğu görülen Hakra İnşaat da kamu ihalelerine ‘abone.’ Şirket, s0n 11 yılda kamu kurumlarından 35 ayrı ihale aldı. Bunların tutarı, 36 milyon 933 bin TL oldu. En yüklü ihale yine Iğdır Belediyesi’nden olurken bu şirketin aldığı ihaleler şöyle:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

• Iğdır Belediyesi’nden 26 milyon 513 bin TL’lik 16 ihale.

• Iğdır Halfeli Belediyesi’nden 5 milyon 683 bin TL tutarında beş ihale.

• Iğdır Melekli Belediyesi’nden 2 milyon 736 bin TL’lik 3 ihale.

• Iğdır Hoşhaber Belediyesi’nden 813 bin TL’lik 3 ihale.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR