SON DAKİKA

Kaymakam Saygın, Kendisine Elini Uzatan Öğretmeni Sınıftan Kovdu

Kemalpaşa Kaymakamı Faruk Saygın, okul ziyaretleri kapsamında Kemalpaşa Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne yaptığı ziyarette girdiği sınıfta kendisine ‘hoş geldiniz’ diyerek elini uzatan öğretmeni “Haddini bil, sınıftan çık dışarıya bekle” diyerek sınıftan kovdu.

Bu haber 30 Eylül 2021 - 16:29 'de eklendi. Son Güncelleme30 Eylül 2021 - 18:16
Abone ol

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde okul ziyaretlerinde bulunan Kaymakam M. Faruk Saygın, Kemalpaşa Çok Porgramlı Anadolu Lisesi’nde (ÇPAL) girdiği sınıfta tepki çeken hareketlerde bulundu.

”HADDİNİ BİL, SINIFTAN ÇIK DIŞARIDA BEKLE”

Birgün’den Dilan Şahinbaş’ın haberine göre; kaymakam Saygın kendisine, “hoş geldiniz” diyen ve elini uzatan öğretmeni, “Haddini bil, sınıftan çık dışarıda bekle” diyerek sınıftan kovdu.

”KAPIKULU DEĞİL ÖĞRETMENİZ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Kemalpaşa Eğitim-Sen temsilcisi Koray Emiralioğlu, “Kimse unutmasın kapıkulu değil öğretmeniz” diyerek tepki gösterdi.

”HAKLARIMIZA VE EMEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

“Bugün ÇPAL’ye okul ziyaretinde bulunan Kemalpaşa İlçe Kaymakamı M. Faruk Saygın girdiği sınıfta kendisine ‘Hoş geldiniz’ diyen öğretmene ‘Bu ne hadsizlik’ diyerek sınıftan çıkmasını, dışarıda beklemesini söylemiştir. Sınıfta bulunan diğer öğretmen arkadaşımızın bu yapılanın doğru olmadığını anlatmaya çalışmasına karşılık Kaymakam, sen kimsin, ücretli misin diyerek tehditvari konuşmuştur, ayrıca ücretli, kadrolu sözleşmeli de olsa onun bir öğretmen olduğunu unutmuştur. Bizler öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına ve tüm bu baskılara karşı onurumuza, haklarımıza ve emeğimize sahip çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

“ÖZÜR DİLEMESİ GEREK”

Konuyla ilgili Odatv’ye konuşan Eğitim-Sen Genel Sekreteri İkram Atabay, “Olayı temsilci şubemizden öğrendik.

Olay doğru. Sınıfta olan diğer öğretmen bizim üyemiz. Tasvip etmediğimiz bir olay. Mülki amir hiçbir şekilde sınıftan bir öğretmeni kovamaz. Olay esnasında öğretmen sınıfta değilmiş. Bir öğrenciyi lavaboya götürürken o sırada elini uzatmış. Hukuksal olarak gereken girişimler yapılacaklardır.

Kaymakamın da bir an önce öğretmen arkadaşlarımızdan özür dilemesi gerek. Biz bunu tüm eğitim emekçilerine yapılan bir saldırı olarak görüyoruz. Böyle bir tavır mülki amir tarafından gerçekleştiriliyorsa diğer kesimler öğretmene nasıl yaklaşımda bulunur? Öğretmeni tamamen yok sayan bir zihniyet. Ne olursa olsun bu yapılmaz. Öğrencilerin karşısında bir öğretmeni sınıftan kovmak öğrencilere nasıl örnek olabilir, bunu sorgulamak lazım. Öğreniciye, topluma örnek olması gerekenler bu şekilde davranırsa ilerisi ne olur?” ifadelerini kullandı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Artvin Valiliği tarafından, Kemalpaşa ilçesinde Kaymakam Mehmet Faruk Saygın’ın, ziyaret ettiği lisede ‘hoş geldiniz’ diyerek kendisine elini uzatan öğretmeni ‘Haddini bil, sınıftan çık dışarıya bekle’ diyerek kovduğu iddiasına ilişkin açıklama yapıldı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Okulda istenmeyen olayın yaşanmasının üzüntücü verici olduğu, başlatılan inceleme ve araştırmaların sürdüğü belirtilen yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“29.09.2021 Çarşamba günü Kemalpaşa Kaymakamımız ve Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün, Kemalpaşa Çok Programlı Anadolu Lisesi Özel Eğitim Sınıfını ziyaretleri esnasında, bizleri derinden üzen hadise ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Kemalpaşa Kaymakamı, öğrencilerle sohbet ettiği sırada sınıfa sonradan giren ve daha sonra sınıf öğretmeni olduğu anlaşılan kişinin elini uzatarak tokalaşma isteğini, pandemi kuralları gereği eli göğsünde selamlaşarak karşılamış, öğretmen olduğu sonradan anlaşılan kişinin ısrarı neticesinde kaymakamımızla öğretmenimiz arasında bizleri de üzen, istenmeyen bir diyalog meydana gelmiştir. İlçe Kaymakamına gerekli tembihat yapılmış, konu ile ilgili inceleme ve araştırma devam etmektedir”

MEHMET FARUK SAYGIN KİMDİR?

Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Faruk Saygın’ın kim olduğu kadar hangi partiden olduğu da merak ediliyor. Peki Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Faruk Saygın kimdir?

Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Faruk Saygın

Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Faruk Saygın

Mehmet Faruk Saygın 1993 yılında (28 yaşında) Bursa’da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimi Bursa’da tamamlayan  Saygın, lisans eğitimini 2016 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladı.

2018 yılında 106. dönem Kaymakamı olarak Bursa Valiliğinde Mülki İdare Amirliğine görevlendirildi. 2020-2021 yıllarında Konya – Emirgazi Kaymakamı olarak görev yaptı. Kaymakam Saygın, 20 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan, 19.08.2021 tarihli ve 2021/142 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile Kemalpaşa Kaymakamlığına atanmıştır. Aynı zamanda Artvin Vali Yardımcısı V. olarak görevlendirilmiştir.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!