SON DAKİKA

Katar: Afrin harekâtının amacı hem Suriye’de hem de Türkiye’de barış ve istikrarı sağlamak

Rus basınına konuşan Katar’ın Rusya Büyükelçisi Fahad el Attiyay, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bu haber 26 Ocak 2018 - 0:12 'de eklendi. 64

Rus basınına konuşan Katar’ın Rusya Büyükelçisi Fahad el Attiyay, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin sürdürdüğü harekâtın ‘en kısa zamanda sonlanacağını’ umduğunu söyleyen el Attiyay, “Ancak bazen diğer insanların yaşamlarını korumak için bu tür tedbirlerin alınması gerekiyor ve bu anlamda Türkiye’nin tutumunu anlayışla karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ÜLKELER ORTAK BİR AMACIN PEŞİNDE’

Türkiye’nin son birkaç yıldır diğer pek çok ülke gibi terör eylemlerinin hedefi olduğunu hatırlatan büyükelçi, “Söz konusu saldırılardan tüm uluslararası toplumun terör örgütü olarak kabul ettiği örgütler sorumlu. Suriye’de barış ve istikrarı geri getirmek için orada olan Rusya gibi Türkiye’nin de hem Suriye’de, hem de kendi topraklarında barış ve istikrarı sağlamak amacıyla gerekli gördüğü şeyleri yaptığını düşünüyorum” diye konuştu.

El Attiyay, “Büyük tehdide karşı koymak için bazen kimi ülkelerin müdahalesi gerekli olsa da Katar, tüm bu sorunların barışçıl bir şekilde çözüleceğini umuyor. Hiçbir ülke, tanınmış terör örgütlerinin kendi sınırlarında gelişip devlet ve halkının güvenliğini tehdit etmesini istemez” ifadelerini kullandı.

KONGRE’YE KATILIM

Rusya’nın Suriye çözüm sürecinde yapıcı rolde olduğunu söyleyen el Attiyay, Katar’ın Soçi’de yapılacak Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne Suriye’nin içinden ve dışından tüm muhaliflerin ön koşul ileri sürmeden bir araya gelmesini desteklediğini ifade etti.

Katarlı diplomat, “Rus hükümetine, ayrıca Suriyelilere desteğimizi yeniden teyit ediyoruz. Barışçıl çözüm sağlanıncaya kadar onların yanında olacağız” diye konuştu.

Doha’ya kongreye katılmak üzere davet gelmediğini belirten el Attiyay, Soçi’de daha önce Astana sürecine katılan, Suriye’ye komşu olan ülkelerin katılmasının daha doğru olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti: “Kongre’de Türkiye, İran, Birleşmiş Milletler (BM) heyetleri ve diğer pek çok kişi olacak. Davetlerin eline geçtiği herkesi Soçi’ye gelip Rusya’yı ve onun Suriye’de barış sağlamaya yönelik çabalarını desteklemeye çağırıyoruz. Katar ise Soçi’deki çalışmaların, Cenevre’de olduğu gibi başarıyla sonuçlanması için elinden geleni yapacak.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın