SON DAKİKA

Kasımpaşa Deniz Hastanesi’nin Restorasyonu Erdoğan’ın Okul Arkadaşına Verildi

Haliç’in 183 yıllık tarihi binası, bilinen adıyla Kasımpaşa Deniz Hastanesi’nin restorasyon ihalesini de, şimdiye kadar birçok tarihi yapının restorasyon ihalesini alan Gürsoy Grup aldı. Hasan Gürsoy’a ait Gürsoy Grup, ihaleyi 32,8 milyon TL’ye üstlendi.

Bu haber 16 Kasım 2021 - 0:20 'de eklendi.
Abone ol

İstanbul Valiliği İstanbul Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın, “Kasımpaşa Deniz Hastanesi D Blok ve H Blok Restorasyon Uygulama İşi” adı altında açtığı ihalenin sonucu belli oldu. Buna göre, 5 Ekim 2021 tarihinde yapılan ve 3 geçerli teklifin verildiği ihaleyi, ‘Gürsoy Grup Restorasyon San. ve Tic. A.Ş.’ 32 milyon 857 bin 145 TL’ye aldı. Sonucu açıklanan ihale şartnamesine göre restorasyon işinin 9 Kasım 2022 tarihine kadar bitirilmesi gerekiyor.

GÜRSOY’UN DAHA ÖNCE ALDIĞI RESTORASYON İHALELERİ

Gürsoy’un en son aldığı restorasyon ihalelerinden biri Sultanahmet Meydanı’nın güney ucunda bulunan ve Marmara Üniversitesi Rektörlük binası olarak kullanılan 138 yıllık tarihi yapı idi. Hasan Gürsoy’a ait söz konusu firmanın son yıllarda aldığı büyük tarihi yapıların restorasyon ihalelerinin bazıları şöyle:

Süleymaniye Cami, Topkapı Sarayı, Huber Köşkü, Ahlat Köşkü, Davutpaşa Medresesi, Arkeoloji Müzesi, Okçular Tekkesi, Galatasaray Üniversitesi, Hasan Paşa Gazhanesi, Hadımköy Askeri Hastanesi.

Çoğunluğu restorasyon olmak üzere Hasan Gürsoy ve ailesine ait firmalar, son 11 yılda kamu kurumlarından 365 milyon 496 bin 341 TL’lik ihale aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2016 yılında, Hasan Gürsoy’un oğlu Fatih Gürsoy’un nikah törenine, AK Parti milletvekilleri İsmail Kahraman ve Yalçın Akdoğan ile birlikte katılmıştı.

HASTANENİN TARİHÇESİ

Emekli Tabip Tuğamiral Dr. Vehbi Alpman’ın 2005’de yayımladığı Kasımpaşa Deniz Hastanesi ile ilgili yazısında, tarihi yapının padişah 2. Mahmut’un talimatıyla yaptırıldı ve 1838 yılında tamamlandı. Eski adının ‘Bahriye Merkez Hastanesi’ olduğunu belirten emekli Tuğamiral Alpman, “Kasımpaşa Deniz Hastanesi tarihe mal olmuş eski ve değerli bir kurumdur” demişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

4 Eylül 2005 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinden TSK Sağlık Hizmetleri Komutanlığına devredilen Hastane, 8 Eylül 2008’de ise İstanbul Sağlık Hizmetleri Bölge Komutanlığına bağlandı. 2016’da yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile de Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Hastane halen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kasımpaşa Binası adıyla hizmet veriyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!