SON DAKİKA

KARS’TA BARAJ YAPMAK İÇİN ‘ATATÜRK EVİ’Nİ YIKTILAR

Kars Sarıkamış ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta, Erzurum-Kars-Iğdır karayolu üzerinde yer alan Karakurt köyü baraj yapımı nedeniyle mahalle mahalle boşaltılıyor. Karakurt köyünde tarihi eserler sular altında kalacak. Karakurt Barajı ve HES Projesi nedeniyle tescilli kültür varlıkları da tehlike altına girdi. Atatürk’ün konakladığı, ve yöre halkının ‘Atatürk evi’ dediği yapı da dün itibariyle yıkıldı

Bu haber 01 Mayıs 2020 - 3:35 'de eklendi.
Abone ol

Krt Tv’de yer alan habere göre; Karakurt köyünde birden çok tescilli kültür varlığı bulunuyor. Örneğin bu köyde bulunan ‘Karakurt Kilisesi’ tescilli kültür varlığı. ÇED raporunda tarihi yapılar yok sayıldı, kamu kurumları da bu duruma ses çıkarmadı. Köyde tarihi evler, Urartu dönemi kaya mezarları, eski karakol binası ile Karakurt Kilisesi bulunuyor. 

Karakurt köyünde birden çok tescilli kültür varlığı yanısıra Atatürk’ün konakladığı ev de dün itibariyle yıkıldı. 

Kars Sarıkamış Karakurt köyünde bulunan ‘Karakurt Kilisesi’ tescilli kültür varlığı 21 adet tarihi yapı ÇED raporundaki ifadelerde yok sayıldı, ve  birer birer yıkılıyor. 

Köyde bulunan Atatürk’ün konakladığı ev, çalışma odası ve bazı özel eşyalarınında bulunduğu iddia edilen tarihi taş ev dün iş makinesi ile yıkıldı. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

HES Projesine ilişkin hazırlanan ÇED raporunda “proje alanı ve yakın çevresinde (yer altı ve yerüstünde) kültür ve tabiat varlıklarına rastlanmadığı” ifadesi yer verilmişti.

İşte o evin yıkılmış halinin görüntüleri:

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!