SON DAKİKA

Karıncayı incitmezdi ölürken hayat verdi

Beyin kanaması geçiren 54 yaşındaki Meryem Aslan’ın organları 6 kişiye nakledildi. Aslan’ın gözü yaşlı çocukları, “O bizim iyilik meleğimizdi. Ölürken bile…

Bu haber 11 Ağustos 2017 - 2:43 'de eklendi.
Abone ol

Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Çakırhüyük Beldesi’nde oturan 3 çocuk annesi 54 yaşındaki Meryem Aslan, geçen hafta rahatsızlanınca ambulansla Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Beyin kanaması geçirdiği saptanan ve yoğun bakıma alınan Aslan’ın beyin ölümü gerçekleşince Başhekim Fatih Doğan, ailesinden organlarını bağışlamalarını istedi. Bu sırada devreye Meryem Aslan’ın doktor kayınbiraderi Mehmet Aslan, ağabeyi ve yeğenleriyle görüşerek, “Bizim acımız 6 ailenin yaşama sevinci olacak. İnsan hayatı kurtarmaktan daha sevap ne olabilir ki” diye ikna etti. Meryem Aslan’ın kornea ve böbrekleri Malatya, karaciğeri Elazığ, akciğerleri de İstanbul’a gönderilerek, organ bekleyen hastalara nakledildi.

‘ÜZÜNTÜMÜN TARİFİ YOK’
Çocuklarıyla birlikte evde taziyeleri kabul eden Meryem Aslan’ın eşi Ahmet Aslan (54), “Üzüntümün tarifi yok ama 6 kişi hayat bulacağı için acımı kalbime gömdüm. Eşim çalışkan, dürüst ve çevresinde çok sevilen bir insandı. 30 yılda bir gün bir kez bile birimizi kırıp incitmedik. En büyük isteği de umreye gitmekti. Umreye gidemedi ama 6 kişiye hayat vererek, gitmiş kadar sevap kazandı. Ülkemizde binlerce kişi organ nakli bekliyor. Herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

‘BİZİ GÜL GİBİ BÜYÜTTÜ’
Hakkâri’de vatani görevini yaparken annesinin acı haberini alan 23 yaşındaki Cuma Aslan “O bizim iyilik meleğimizdi. Ölürken bile iyilik yaparak bu dünyadan gitti” derken, üniversite öğrencisi Tuğrul Aslan ise (21), “Bu dünyada kimseyi incitmedi. Bize hep ‘doğruluktan ayrılmayın, yalan söylemeyin, herkese iyi davranın’ derdi. O bir kanatsız melekti” dedi. Ablaları Büşra Akyıldız ise “6 hastaya kapımız her zaman açık. İyileştikten sonra bizi ziyarete gelirlerse onlara annem gibi sarılacağım, annem gibi hürmet edeceğim” diye konuştu. Dr. Mehmet Aslan da, “Binlerce hasta organ bekliyor. Yengemin çok mutlu olacağına inanıyoruz. Bizim evimizde üzüntü varken, 6 evde sevinç var” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

BESNİ’DE İLK ORGAN BAĞIŞI
Meryem, 80 bin nüfuslu ilçenin ilk organ bağışı yapılan hastası. Arslan ailesi ayrıca 80 bin nüfuslu ilçenin de ilk organ bağışını yaparak, diğer vatandaşlara örnek oldu. Adıyaman’da son 7 yıl da 8 ailenin organ bağışladığı 32 hastanın hayat bulduğu öğrenildi. BUGÜN NELER OLDU

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!