SON DAKİKA

KARAYOLLARI ÖDENEK REKORUNA KOŞUYOR

Karayolları, ödenek rekoruna koşuyor. 2020 yılbaşı ödeneği 7.6 milyar TL olan Karayolları Genel Müdürlüğü, peş peşe aktarılan ek ödeneklerle yol yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. 2020 yılını 20-21 milyar TL ile kapatması hedefleniyor.

Bu haber 21 Eylül 2020 - 0:50 'de eklendi.

Karayolları, ödenek rekoruna koşuyor. 2020 yılbaşı ödeneği 7.6 milyar TL olan Karayolları Genel Müdürlüğü, peş peşe aktarılan ek ödeneklerle yol yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. Yılın başından bugüne değin 3 parçada yaklaşık 10 milyar TL ek ödenek aktarılan Karayolları, 2 milyar TL’lik daha ek ödenek talebinde bulundu.

Söz konusu ödeneğin bu ay sonunda ya da ekim ayının başında serbest bırakılması bekleniyor. Karayolları’nın, (yılbaşı ödeneği dahil) 2020 yılını 20-21 milyar TL ile kapatması hedefleniyor. Peki, Karayolları Genel Müdürlüğü’nden müteahhitlerin ne kadar birikmiş alacağı var? Sektör kaynakları, 10 milyar TL’yi aşan bir alacağın olduğunu söyledi.

Habertürk’ten Olay Aydilek’in haberine göre Karayolları Genel Müdürlüğü, son 18 yılda “duble yol” ağına yaklaşık 21 bin kilometre ekledi. Toplam, “bölünmüş yol” uzunluğu 28 bin kilometreyi buldu. Türkiye’nin, otoyol uzunluğu da 3 bin kilometre düzeyinde bulunuyor.

Karayolları, 2019 yılında olduğu gibi bu yıl da yol yatırımlarını aralıksız sürdürdü. 2020 yılı başında 7 milyar 600 milyon TL ödenek ayrılan Karayolları, hız kesmeyen yol yatırımları nedeniyle gündeme gelen kaynak sorununu da ek ödeneklerle belli ölçüde aştı.

Karayolları’nın, yaz mevsimine girerken, müteahhitlere 10 milyar TL dolayında borcu bulunuyordu. Bunun, yaklaşık 5 milyar TL’lik bölümü, 2019 yılından kalan borçtan oluşuyordu.

Karayolları’na, önce 2 milyar TL, ardından da haziran ayının ilk yarısında 5 milyar TL’lik ödenek aktarıldı. Genel Müdürlük, müteahhitlere kısa sayılabilecek bir dönem içinde toplam 7 milyar TL ödeme yaptı. İzleyen günlerde 2.5 milyar TL’lik bir ödenek daha aktarıldı.

20-21 MİLYAR TL

Yılın başından bugüne dek yaklaşık 10 milyar TL ek ödenek aktarılan Karayolları, kısa süre önce 2 milyar TL’lik daha ek ödenek talebinde bulundu. Söz konusu ödeneğin, ay sonunda ya da ekim ayının başında serbest bırakılması bekleniyor. Karayolları’nın, (yılbaşı ödeneği dahil) 2020 yılını 20-21 milyar TL ile kapatması hedefleniyor.

MÜTEAHHİTLERİN ALACAKLARI

Müteahhitlerin, Karayolları’ndan ne kadar alacağı var? Sektör kaynakları, Karayolları’nın belli aralıklarla ödeme yaptığını belirterek, “Halen, 10 milyar TL’yi aşkın bir tutarda alacak söz konusu. Şantiyelerde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!