Karaman’da 63 Metre Çapında Obruk Oluştu

Karaman’da suyu çekilen kuş cenneti gölde 63 metre çapında obruk oluştu. Obruğun oluştuğu bölgede şerit çekilerek güvenlik tedbiri alındı.

Karaman’da 63 Metre Çapında Obruk Oluştu
Yayınlama: 18.01.2024
40
A+
A-

Karaman’ın Ayrancı ilçesinde, çapı yaklaşık 63 metre, derinliği ise 35 metreyi bulan obruk oluştu.
İlçenin Böğecik-Ambar köyü yolu yakınlarında oluşan obruğu görenler durumu yetkililere bildirdi.

İhbar üzerine bölgeye gelen ekipler, obruk çevresinde güvenlik önlemi aldı.

KARAMAN’IN EN BÜYÜK OBRUĞU OLDU 

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerince yapılan ölçümde oluşumun, çapı itibarıyla Karaman’ın en büyük obruğu olduğu tespit edildi.

MEHMET BAYRAM OBRUĞU İNCELEDİ

Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Ambar köyünde suyu tamamen çekilen ve kuş cenneti olarak bilinen Akgöl’de çevresi 350 metre, 30 metre derinliğinde dev obruk oluştu. Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, Akgöl’de oluşan obruğu yerinde inceleyerek, “Tarımsal faaliyet gösterdiğimiz alanlarda yürümek dahi tehlikeli bir hale geldi” dedi.

Bayram, “Kuş cenneti olarak bilinen Akgöl’de devasa bir obruk olduğunu görüyoruz. Çok tehlikeli bir süreçten geçiyoruz.Konya’nınKarapınarilçesinden sonra Karaman’da da oluşan obruk sayısı 6’ya yükseldi. Bunun nedeni yeraltı sularının bilinçsiz kullanılmasıdır. 1960 yıllardan itibaren yeraltı sularının kullanılmaya başlaması ve sürekli olarak da devam etmesi nedeniyle her yıl su seviyesi 20 metre aşağıya çekiliyor. Çekildiği için de yeraltı mağaraları oluşuyor, suyun olmaması nedeniyle obrukların oluşmasına neden oluyor.

Bunun en büyük sebebi susuzluktur. Sulu tarımın hızla modern bir şekilde devam etmesidir. Konya ve Karaman bölgesinde geçtiğimiz 2023 yılında 8.5 milyar metreküp su kullanılmıştır. Yerin altında kullanılan bu sularla beraber bu obrukların oluşması kaçınılmazdır. Net bir şekilde şunun altını çizmek istiyorum, tarımsal faaliyet gösterdiğimiz alanlarda yürümek ve üretim yapmak tehlikeli bir hale geldi” diye konuştu

Bu sıkıntının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen Bayram, “Artık dış havzalardan su gelmesi gerekiyor. Yeraltı sularıyla ilgili çalışma yapılarak tüketiminin azaltılması gerekiyor. Baktığımızda oluşan obruğun çevresi yaklaşık 350-400 metre civarında derinliği de yaklaşık 30 metreyi buluyor. Bu gölTürkiye’nin en harika yerlerinden biriydi. Çünkü burada her çeşit kuş barınıyordu. Baktığımızda bu göl tamamen kurumun durumda. Doğa harikası bir yerde doğal afetlerin konuşulduğu bir yer haline gelmiştir“ dedi.

Kaynak: KARAMANDAN

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı