SON DAKİKA

Karadeniz’de Gerilim Artarken Türk Hava Kuvvetleri, Trabzon’da Radar Üssü Kuruyor

Türk Hava Kuvvetleri, Trabzon’un Of ilçesinde radar üssü kuracak.

Bu haber 31 Mart 2021 - 3:15 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Trabzon’un Of ilçesinde yer alan Cos Tepe’sine Radar Mevzi kurulumu gerçekleştirecek. Kurulacak Radar Mevzi, Karadeniz’deki hava sahasını gözlemleyecek. Altyapı ve üstyapı ihtiyaçları için ihalesi yayınlanan Radar mevzi için 222 No’lu Hava Radar Kıta Komutanlığı Hv. Mu. Bnb. Özgür Genç ve 221 No’lu Hava Radar Kıta Komutanlığı Hv. İs. Yzb. Coşkun Yaşar Kurteş, bölgeye gelerek incelemelerde bulundu.

BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, “Cos Tepe’ye kurulacak Radar Mevzinin Of’umuza hayırlı olmasını diliyor, katkı ve destekleri için Hava Kuvvetleri Komutanımız Oflu hemşehrimiz Hava Orgeneral Sayın Hasan Küçükakyüz’e ve diğer tüm ilgililere teşekkür ediyorum. Bugün, 222 No’lu Hava Radar Kıta Komutanlığı Hv. Mu. Bnb. Özgür Genç ve 221 No’lu Hava Radar Kıta Komutanlığı Hv. İs. Yzb. Coşkun Yaşar Kurteş’i belediyemizde ağırladık. Şehrimizin ve ülkemizin güvenliği için zorlu bir mücadele sürdüren Komutanlarımıza şükranlarımızı sunuyor, her daim birlikte çalışmaya devam diyoruz” ifadelerini kullandı.

SavunmaSanayiST.com’un aktardığına göre; birçok bölgesinde bulunan radar mevzileri, havadan veyahut denizden gelebilecek tehditlerin tespiti ile teşhisini sağlıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Radar Mevzi’lerinde, halihazırda 90’lı yılların sonunda Fransız Thales şirketinden tedarik edilen – üretimi Türkiye’de gerçekleştirildi – TRS 22XX Uzun Menzilli Mobil Hava Arama Radarları kullanılıyor. TRS 22XX’lerin yerini, ASELSAN tarafından geliştirilen ve bu yıldan itibaren Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanan Erken İhbar Radar Sistemi (EIRS) alacak.

Cos Tepe’ye kurulacak radar sisteminin de ASELSAN Erken İhbar Radar Sistemi olması bekleniyor. Zaten halihazırda en az bir adet TRS 22XX radarı, anti-tank güdümlü füze atışı sonucunda inaktif hale gelmiş durumda. EIRS, bu yöndeki ihtiyacı da karşılayacak.

KARADENİZ’DE SULAR ISINIYOR

Cos Tepe’ye kurulacak radar sistemi ile Karadeniz bölgesindeki hava sahasının izlenmesi sağlayacak. Karadeniz’de son dönemde ABD ile Rusya arasında gerginlik dikkat çekiyor. 

Atatürk'ün Katilleri

ABD yılbaşından bu yana Karadeniz’deki askeri aktivitelerini yoğunlaştırdı, ocak sonlarında USS Porter ve USS Donald Cook adlı füze fırkateynleri bu sularda boy göstermişti.

12 ve 17 Mart tarihlerindeyse NATO üyesi olan İspanya Deniz Kuvvetleri’ne ait Cristobal Colon ve Mendez Nunez adlı fırkateynleri, Türk Boğazlarını kullanarak Karadeniz sularına girmişti.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, geçen aralıkta yaptığı açıklamada son zamanlarda NATO savaş gemilerinin Karadeniz, Baltık Denizi ve Barents Denizi’ndeki varlıklarının ikiye katlandığını ifade etmişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!