Karabük Üniversitesi’nde Türk Öğrenciden Çok Yabancı Var

Sosyal medyada hızla yayılan görüntülerde Karabük Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde 120 kişilik sınıfın çoğunun yabancı uyruklu olduğu görüldü. Türk öğrenci sayısı ise yok denecek kadar azdı… , Olayın arka planı araştırıldı.

Karabük Üniversitesi’nde Türk Öğrenciden Çok Yabancı Var
Yayınlama: 04.07.2023
252
A+
A-

Karabük Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bir öğrenci, sosyal medyada sınıf çoğunluğunun yabancı uyruklulardan oluştuğunu söyleyerek bir video yayınladı. Tepki çeken görüntüler ardından Odatv, Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat ile görüştü.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ’NDEN KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Sosyal medyada hızla yayılan görüntülerin ardından olayın arka planını araştırıldı.

YÖK Atlas’ın Karabük Üniversitesi YKS verilerine göre, 2022 yılında 93 kişilik öğrenci kontenjanı olan Mimarlık Bölümü’ne sadece 6 genç yerleşti. Öğrencilerin 3’ü kız, 3’ü erkek.

Ülkenin dört bir yanına açılan üniversiteler nedeniyle Karabük Üniversitesi gibi birçok üniversitede bölümler öğrencisiz kaldı.

Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat, sürecin tamamen yasal olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: 

“ÖSYM kılavuzuna göre sadece 6 öğrenci yerleşti. İnşaat ve Mimarlık bölümlerine tercih konusunda büyük oranda düşüş var. Burada birçok hocamız devletten maaş alıyor. Bölümlerin boş kalmaması adına Uluslararası öğrencilerimizi buraya yerleştirdik. Süreç tamamen yasal çerçevede gerçekleşti.”

Kaynak: Odatv.com

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı