SON DAKİKA

Kara Mantar Kabusu Büyüyor! Irak’ta İlk Ölüm Gerçekleşti

Hindistan’da başlayan ve bazı hastaların bir gözünün çıkarılmasına neden olan kara mantar hastalığında bir ülkede daha ölümlü vakaya rastlandı. Irak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kara mantar nedeniyle bir kişinin öldüğü belirtilirken, hastalığın bulaşıcı olmadığına vurgu yapıldı.

Bu haber 02 Haziran 2021 - 1:06 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Hindistan’da büyük panik yaratan kara mantar hastalığı, Orta Doğu’ya da sıçradı. Mısır’da vakalara rastlamasının ardından Irak’ta bir kişinin kara mantar nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

ZİKAR’DA ÖLEN KİŞİDE TESPİT EDİLDİ

Irak’ta ülkenin güneyindeki Zikar vilayetinde hayatını kaybeden bir kişide kara enfeksiyonu (mukormikoz) tespit edildi.

Hastanın ölüm nedeni rapora da kara mantar olarak yansıdı. Kara mantardan ilk can kaybının görülmesi ve 4 ayrı daha vakanın kaydedilmesi üzerine açıklama yapan Irak Sağlık Bakanlığı Basın Ofisinden Ruba Felah, söz konusu hastalığın bulaşıcı olmadığını söyledi.

“BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIF OLMAYANLARI ETKİLEMEZ”

Hastalık hakkında bilgi veren Felah, “Kara mantar toprakta, çürüyen bitkilerde, hayvan gübresinde ve hijyensiz kimselerde bulunur. Hastalık, bağışıklık sistemi zayıf olmayanları fazla etkilemez” ifadelerini kullandı.

Atatürk'ün Katilleri

ÖLÜ SAYISI 300’E DAYANDI

Hindistan Sağlık Bakanlığı koronavirüsü atlatanlarda da görülen ölümcül kara mantar hastalığına yakalananların 9 bini aştığını, ölü sayısı ise şimdiden 300’e dayandığını açıklamıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!