SON DAKİKA

KANDİLLİ’DEN KURAKLIK AÇIKLAMASI: TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMALIYIZ

Türkiye’ye meydana gelen yağış miktarının mevsim normallerinin altında kalması barajların doluluk oranlarının da oldukça düşmesine neden oldu. İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 25’e kadar düşerken, Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, İstanbul’daki kuraklık riskiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Bu haber 29 Kasım 2020 - 1:08 'de eklendi.
Abone ol

NTV’den Tuğba Öztürk’ün haberine göre, ülke genelinde sıcaklıklar bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Son 50 yılın en sıcak ekim ayını yaşayan Türkiye’de ekim ayı ortalama sıcaklık değeri 15.2’den 18.4 seviyesine yükseldi. 

Beklentinin oldukça altında kalan yağışlar nedeniyle barajlardaki su seviyesi gün geçtikçe düşüyor. İstanbul, yaklaşık yüzde 25 oranındaki baraj doluluğuyla 2011 yılından bu yana en kötü tabloyu yaşıyor. Ülkenin bütün barajları kuraklık sinyalleri verirken; Edirne Belediyesi, içme suyunu sağladıkları Kayalıköy Barajı’ndaki doluluk oranının yüzde 3’e kadar düşmesiyle il genelinde 36 saatlik su kesintisine gidildiğini açıkladı.

Kocaeli’nde bulunan Yuvacık Barajı’nda da doluluk oranı yüzde 19’a kadar düşerek son 5 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

İzmir’de de durum farksız olunca İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, kurum olarak gerekli tedbirler alınsa da yazın kurak geçeceğini öngördüklerini belirten açıklama yaptı.

Peki son 10 yılın en kötü kasım ayı baraj doluluk oranını gören Türkiye’yi kuraklık tehlikesi mi bekliyor? Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, konuya ilişkin ntv.com.tr’ye açıklamalarda bulundu.

Kuraklık etkisinin deprem etkisinden oldukça fazla olduğunun altını çizen Adil Tek, dünyadaki doğal afetlerin etkileri sıralandığında depremin dördüncü sırada yer aldığını; ilk üçte de kuraklık, sel gibi meteorolojik kaynaklı doğal afetlerin olduğunu söyledi.

Tek, ‘’Toplumsal olarak bizim bir sağırlığımız var. Biz bir olayı yaşamadan ne yazık ki ona inanmıyoruz. İlla göreceğiz ya da yaşayacağız o zaman inanıyoruz. Ciddi anlamda bir su kesintisi ile karşı karşıya kalırsak galiba o zaman anlayacağız’’ ifadelerini kullandı.

“EKİM AYINDA 22-23 KİLOGRAM YAĞIŞ ALDIK”

Haziran ayındaki yağışların ortalamaların üzerinde olduğunu ancak temmuz ayında bu yağış oranının yarı yarıya indiğini belirten Adil Tek, ‘’Düşüş ağustos ayında da yaşandı hatta eylül ayında ortalamanın 3’te 1’i oranında yağış aldık. Eylül ayında Türkiye’ye ortalama 66 kg yağış düşer. Ancak bu yılki eylül ayına baktığımızda ülke olarak 22-23 kilogram yağış almışız. Aynı durum ekimde de devam etmiş’’ dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Öte yandan ülkenin batı kesimleri kasım ayının başında su kaynaklarını besleyici yağışlar aldı. Ancak yine kasım ayının son günlerine doğru yağışlar azaldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan ‘2020 Yılı Ekim Ayı Alansal Yağış Raporu’na göre; yağışlarda normale göre yüzde 58, geçen yıl ekim yağışlarına göre yüzde 21 azalma meydana geldi.

”NİSAN VE MAYIS AYINDA BEKLENEN YAĞIŞLAR UMUT VERİCİ”

Tek, kasım ayında da ortalamanın altında bir yağış miktarı beklediklerini söyleyerek, ‘’Aralık ve ocak ayında da mevsim normallerinin altında yağış almayı bekliyoruz. Şubat ve martta yağış miktarı biraz artacak gibi görünüyor. Nisan ve mayıs ayında beklenen yağışlar umut verici’’ bilgisini verdi.

“SENARYO FELAKETİ ÇAĞIRMIYOR AMA…”

Tahminler ışığında senaryonun felaketi çağırmadığını ancak tedbiri de elden bırakılmaması gerektiğini de söyleyen Tek, sözlerine şu şekilde son verdi:

‘’Yaza girerken baraj doluluk oranının yüzde 30-35 bandında olması İstanbul’u büyük bir sıkıntıya sokar. Nisanda beklenen yağışlar belki bir nebze olsun rahatlatır durumu ancak bu seviyelere inme riskimiz bulunuyor’’

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!