SON DAKİKA

Kabataş Erkek Lisesi Öğrencilerinden Atatürk Posterine Alçak Saldırı!

İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nin yatakhanesinde bir grup öğrenci Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün posterine kesici aletle saldırdı.

Bu haber 08 Ocak 2022 - 22:37 'de eklendi. Son Güncelleme9 Ocak 2022 - 20:40
Abone ol

Türkiye’nin en köklü liselerinden birisi olan Kabataş Erkek Lisesi’nde bir grup öğrencinin Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ederek posterine zarar verdi.

Okulun yatakhanesinde öğrencilerden M.B. elindeki kesici alet ile “Sol vs Atatürk” dedikten sonra Atatürk posterine zarar vermeye başlıyor. Elindeki postere art arda darbeler indirirken yanındaki arkadaşlarından M.A.U’nun da kahkahalar attığı görülen videoda “Zaten çocuğu da yok, acımıyorum. En az 3 çocuk” dedikten sonra küfrettiği duyuluyor.

OdaTV’nin haberine göre, söz konusu öğrenciler hakkında disiplin soruşturması başlatılmadı. Olayın Okul Müdür Vekili Muharrem Bayrak ve Baş Müdür Yardımcısı Ayşe Bozdağ tarafından kapatıldığı öne sürüldü.

Kabataş Erkek Lisesi’ne geçen eylül ayında müdür vekili olarak atanan Muharrem Bayrak’ın daha önce Milli Eğitim İlçe Şube Müdürlüğü’ndeyken Kabataş Lisesi’nde düzenlenen bir törende İzmir Marşı çalınınca töreni terk ettiği öğrenildi. 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi mezunu olan okul müdür vekili Bayram’ın, mezun olduktan hemen sonra Amerika’ya gittiği ve 2015 yılından önceki sosyal medya hesaplarından paylaşımlarının silindiği de belirtildi.

MEB’DEN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanlığı, bir lisede yaşanan ve sosyal medyaya da yansıyan olaylar hakkında müfettiş görevlendirilerek, inceleme ve soruşturma başlatıldığını açıkladı. 

Yapılan yazılı açıklamada, “Dün sosyal medyaya yansıyan bir lisemizde yaşanan olayla ilgili ivedilikle Bakanlık müfettişi görevlendirilerek, inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma süreci Bakanlığımızca yakinen takip edilmektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli ve manevi şahsiyetlerimize yönelik saldırılara kimden ve nereden gelirse gelsin müsamaha gösterilmeyecektir” denildi. 

İSTANBUL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, “Tarihi okulda utanç görüntüleri” başlıklı haberde geçen erkek öğrenci pansiyonundaki olaya ilişkin işlemlerin 20 Aralık tarihinde okul yönetimince başlatıldığını, 27 Aralık’ta ise olaya karışan öğrencilere Okul Disiplin Kurulunca Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre disiplin işlemi uygulandığını bildirdi.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“8 Ocak tarihinde bazı basın yayın organlarında yer alan ‘Tarihi okulda utanç görüntüleri’ başlıklı haberde geçen erkek öğrenci pansiyonundaki söz konusu olaya ilişkin işlemler, 20 Aralık tarihinde okul yönetimince başlatılmış olup 27 Aralık tarihinde ise olaya karışan öğrencilere Okul Disiplin Kurulunca Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre disiplin işlemi uygulanmıştır. Bu kapsamda konuyu ayrıntılı olarak araştırmak ve inceleme/soruşturma işlemini yürütmek üzere müfettiş görevlendirmesi yapılmıştır.”

KABATAŞ ERKEK LİSELİLER DERNEĞİ’NDEN DE AÇIKLAMA GELDİ

Olay sonrasında Kabataş Erkek Lisesi, açıklama yazısı yayınlandı. Yayınlanan yazıda şu ifadelere yer verildi:

”1908 yılında kurulan Kabataş Erkek Lisesi; Balkan Cephesi’nde ‘Önce Vatan’ diyerek cepheden dönmeyen ağabeylerinin onurunu bayrağının SİYAH’ında taşıyan, Çanakkale Cephesi’nde 3 dönem mezununu şehit vermiş, idealine inandığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yoldaşlık etmiş, bu devleti kuran kadrolarda yer almış ve Atamızın ‘En kıymetli eserim’ dediği Cumhuriyet’i emanet ettiği gençliğin bizzat kendisidir.’

‘1923 yıldan beri bu emanetin farkında olan her Kabataşlı birey; benliğinde ülke, bayrak ve Atatürk sevgisini KABATAŞ GELENEĞİ olarak yaşar.’

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

‘Bugün sosyal medya ve basın kuruluşlarında okulumuzun adı kullanılarak paylaşılan ve Kabataş Erkek Lisesine bu sene başladığı öğrenilen bir öğrencinin Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsına fiili olarak yapmış olduğu saldırı görüntüleri hiçbir unsuru ile Kabataş Erkek Lisesinin kimliği, geleneği ve değerleri ile yan yana getirilemez.’

‘KABATAŞLILIK İLE TÜM BAĞLARININ DERHAL KESİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ’

‘Bununla birlikte bu fiilin akılla izahı olmayan bir provokatif tertip olduğu inancını taşımaktayız. Bu provokasyonu, Kabataş Erkek Liseliler adına utançla karşılıyor ve esefle kınıyoruz.

Bu fiili gerçekleştiren kişilerin kim olduğuna bakmaksızın gerekli disiplin soruşturmasının acilen yapılarak Kabataşlılık ile tüm bağlarının derhal kesilmesini; henüz 4 ay önce camiamıza katılmış ve reşit olmadığını öğrendiğimiz bu kişi ve/veya kişilerin aileleri ile birlikte acilen psikolojik kontrol altına alınmalarını; reşit olmayan bu kişinin hangi psikolojik, pedagojik ve sosyal ortamda yetiştiğinin araştırılarak, toplumda infial yaratan bu menfur provokasyonun arka planındaki tertipleyicilerin mutlaka bulunmasını önemsiyor ve talep ediyoruz.’

‘BASİT BİR DİSİPLİN İHLALİ DEĞİLDİR’

‘Millİ Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklaması ile haberdar olduğumuz hali ile; okul idaresinin olaydan haberdar olduğu, konu hakkında soruşturma yaptığı ve söz konusu şahıs hakkında uzaklaştırma cezası adı altında disiplin cezası verdiği anlaşılmaktadır. Bu açıklama ile devletimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsına yapılmış alçaklığın, aradan geçen 2 haftayı aşkın bir süre içinde en ağır şekilde cezalandırılmasını sağlayacak yaptırımların alınması gerekirken olayın basit bir disiplin ihlali olarak değerlendirildiği anlaşılmaktadır.

Bu konuda sorumluluğu bulunan idarenin konu hakkında hangi idari ve adli iş ve işlemleri yaptığının kamuoyu ile tüm açıklığı ile paylaşılmasını; vaki fiilin karşılığı idari soruşturma ve yaptırım müesseselerinin gereği gibi işletilmediği, konunun adli makamlara sevk edilmediğinin anlaşılması halinde sorumlular hakkında gerekli adli ve idari soruşturmanın derhal başlatılmasını da talep ediyoruz.

‘Kabataş Erkek Lisesi gibi ülkemizin yüz akı eğitim kurumlarının her kademedeki yönetici ve eğitimci atamaları, tıpkı Kabataşlı kardeşlerimizin seçimindeki titizlikte liyakat esaslarına bağlanmalıdır. Bu standartlar keyfiyetten uzak, objektif, bilgi temelli ve liyakat esasına dayandırılarak yapılmak zorundadır. Unutulmamalıdır ki; 114 yılda Anadolu ve İstanbul’dan gelen binlerce mezununun ülke, bayrak ve Atatürk sevgisiyle harmanlayarak hayat verdiği Kabataşlılık Geleneği her türlü günlük siyasetten çok büyük, ülkenin her değerini kucaklayıcı kıymetimizdir.’

‘FİKRİ HÜR VİCDANI HÜR KABATAŞLILAR’

Bu ahval ve şeraitte dahi dün olduğu gibi derneğimizin bugün de Ata’mızın manevi şahsı ve devletimizin kuruluş felsefesi ışığı altında ülkesine, halkına, insanlığa yararlı; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür Kabataşlılar yetişmesi azim ve kararlılığında olduğunu, Ata’mızın manevi şahsına dil uzatanın dilini, el uzatanın elini kullanımdan menetmeyi bir an olsun tereddüt etmeyeceğimizin herkes tarafından bilinmesini isteriz.

‘Tüm sürecin her yönüyle aydınlatılması, dahli ve/veya ihmali olanların hak ettikleri cezayı almaları için soruşturmanın takipçisi olacağımızı belirtmekle birlikte; bu münferit ve provokatif olayın Kabataş Erkek Lisesi geleneğine, ismine, öğrencileri ve onları yetiştiren değerli öğretmenlerimizin geneline atfedilmeyeceğini kamuoyuna duyururuz.’

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR