SON DAKİKA

JES ŞİRKETİNDEN DİRENEN KÖYLÜLERE DAVA

Aydın’ın Efeler ilçesinde Jeotermal Elektrik Santralı kurmak için çalışma yapan firmanın izinsiz şekilde çalışmasına engel olan köylülere şirket tarafından tazminat davası açılıyor.

Bu haber 10 Eylül 2019 - 16:19 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Aydın’ın Efeler İlçesi Yılmazköy Mahallesi Kanalyolu mevkiisi üzerinde Jeotermal Elektrik Santralı kurmak için çalışma yapan Ken Kipaş Elektrik Üretim A.Ş adlı jeotermal firmasının izinsiz olduğu iddia edilen çalışmasına engel olan köylülere şirket tazminat davası açıyor.

Birgün’den Aycan karadağ’ın haberine göre, geçen günlerde Yılmazköy’de bulunan jeotermal suyu izinsiz bir şekilde borularla komşu İmamköy’de bulunan JES tesislerine götürme çalışmalarına köylüler engel olmuştu. Efeler Belediyesi ekipleri, İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden kazı izni alınmadığını yolları iş makineleriyle kapatarak şirkete tutanak tutmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından Şirket, köylüler hakkında çalışmalarına engel olunduğu iddiası ile tazminat davası açacağı ihbarında bulundu.

“Faaliyet yasa dışı”

Aydın Çevre Platformu Başkanı Mehmet Vergili, “Bu kanal kenarında şirketin daha önce lisansları kaybettiği davaları var. Kuyular mühürlenmiş, santral mühürlenmiş. Var olan santrali başka bir santralle geçirilmeye çalışılıyor. Köylülerde yasal kazandıkları haklarını kullanarak bu boruların geçirilmesini istemiyorlar. Halkın kullandığı yolları kullanıyorlar. Orayı halk kullanıyor. Şimdi işimizi engellediğine dâhil, iş kaybımız var diyerek şirket dava açmaya hazırlanıyor. Açarsa güzel olur. Bunları yasa dışı olduğunu ispat etmiş oluruz. Bu boruları Yılmazköy’den geçirmesi yasa dışı” diye konuştu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!