Privacy Policy Page
SON DAKİKA

JEOFİZİK PROFESÖRÜ AHMET ERCAN’DAN DEPREM UYARISI!

Çankırı’da peş peşe yaşanan depremler korku yarattı. Saat 22.03’te meydana gelen 4,4 büyüklüğündeki son depremin ardından gözler bu bölgeye çevrildi. Bölge neden peş peşe sallanıyor, bunlar deprem fırtınası mı? Daha da önemlisi büyük bir depremin habercisi olabilirler mi?

Bu haber 15 Eylül 2019 - 16:21 'de eklendi.
Çankırı’da 13 saat içinde büyüklükleri 4,9 ile 4,2 arasında değişen 5 sarsıntı kaybedildi. Peş peşe yaşanan depremler korku yarattı. Saat 22.03’te meydana gelen 4,4 büyüklüğündeki son depremin ardından gözler bu bölgeye çevrildi.Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bölgede bir deprem fırtınası yaşandığını ama bunun yeni olmadığını söyledi. Geçen seneden beri bir deprem fırtınası olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ercan, “Orada hareket eden benim düşünceme göre Kuzey Anadolu Kırığı değil, orta kırık. Orta kırık 5,5’den daha büyük bir deprem üretmez. O da yıkıcı olmaz zira kırsalda oluşuyor. Dağlık bir bölge, çok fazla yerleşim yeri yok” dedi.

“ARTÇININ BU KADAR BÜYÜK OLMAMASI GEREK”

4,4 büyüklüğünün sabah olan depremin artçısı için yüksek olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ercan, “Bir gerginlik var, artçının bu kadar büyük olmaması gerekiyor. Biraz daha zorlayacak, 5,5’i geçmez” dedi.

“HAREKET ORTA KIRIKTA, KAF’TA OLSA 7,5’A KADAR ÇIKABİLİR”

Bu bölgenin bir kaç yıldır gergin olduğunu söyleyen Ercan, “Orta kırığı hareketli. Kuzey Anadolu Kırığı’na göre daha yaşlı. Kuzey Anadolu Fay (KAF) hattında olsa 6,5 – 7 büyüklüğüne kadar çıkar derim. Bunlar Kuzey Anadolu kırığını tetiklemez. Çok fazla abartmaya gerek yok. Gerginlik birikimi var” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!