SON DAKİKA

JEFFREY: TÜRK ASKERİ KENDİNİ SAVUNMA HAKKINA SAHİP

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “Türk askeri İdlib’de kendini savunma hakkına sahip. Türkiye’nin rejim güçlerine karşılık vermesini anlıyoruz” dedi.

Bu haber 12 Şubat 2020 - 23:40 'de eklendi.
ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara’da yaptığı görüşmelerin ardından katıldığı bir Ntv’de canlı yayına katılarak açıklamalarda bulundu.

Jeffrey’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“Türkiye ile NATO ittifakını görüştük. İdlib’deki durumun hukuki durumu konusunda sizinle aynı fikirdeyiz.Türkiye’nin İdlib’deki meşru çıkarlarını destekliyoruz. Türkiye’nin, mevcudiyetini destekliyoruz.Türk askeri İdlib’de kendini savunma hakkına sahip. Türkiye’nin rejim güçlerine karşılık vermesini anlıyoruz. NATO müttefiki oalrak nasıl yardımcı olabileceğimizi araştırıyoruz. Bu konuda istihbarat paylaşımı olsun, ekipman transferleri de son derece önemli. Bunlar da iyi çalışmaya devam ediyor. Diplomatik yaklaşımımızın da koordine olduğundan emin olmamız gerekiyor. Çünkü burada bizim de güçlerimiz mevcut.Birçok ülkeyle birlikte buna diplomatik çözüm bulunmasını istiyoruz. Ancak bugün noktamız İdlib.ABD’nin Suriye’deki tavrı çelişkili değil.IŞİD hala büyük bir tehdit oluşturuyor. Irak ve Suriye haricinde 2013-2014’de tekrar çıktığından beri Türkiye’den daha fazla zarar gören ülke olmadı. İstanbul’da Ankara’da saldırılar oldu, sınır şehirlerinizde saldırılar oldu. Siz de çok başarılı operasyonlar düzenlediniz. IŞİD ile mücadeleye devam edeceğiz. Amacımız IŞİD’i ortadan kaldırmak.YPG, Barış Pınarı Harekat bölgesinden çekildi. Türkiye ile anlaşmaya uyduk. Türkiye’nin Soçi’deki anlaşmadaki bölgeyle ilgili sorunları var. YPG’nin çekilmesi gereken bölge Rusya ile yapılan anlaşma çerçevesinde ve biz o noktayı çok yakından takip etmiyoruz. Ancak anlaşmanın bir tarafı olarak Rusya ile anlaşmazlık olabilir, YPG’nin çekilmesi konusunda.Suriye ve Libya’da ortak jeostratejik amaçlarımız var. Türkiye ile yakın koordinasyon ve bilgi paylaşımı önemli.Türkiye insani felaketle tek başına mücadele edemez.Suriye’de karışıklığı Rusya ve Esad yarattı.Suriye’de Rusya ve İran’ın farklı amaçları bulunuyor.Bölgede savaş olacağını düşünmüyorum. Türkiye, ABD, İsrail, Rusya’yı da katıyorum çok dikkatli davranıyor. “

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!