SON DAKİKA

JAPON DEPREM UZMANINDAN KRİTİK UYARI: RİSK ÇOK BÜYÜK

Japon deprem uzmanı Morivaki: Marmara Denizi’nde 7 ve üzerinde büyük deprem üretecek dört fay suskunluğunu koruyor. İstanbul’u etkileyecek deprem 7.4 büyüklüğünde olacak. Risk çok büyük.

Bu haber 01 Aralık 2019 - 14:39 'de eklendi.
Abone ol

Milliyet’in haberine göre, Japon deprem uzmanı Morivaki: Her ay düzenli deprem tatbikatları yapılmalı. Deprem konuşulduğunda siz ‘Allah korusun’ diyorsunuz. Japonya’nın farkı ise şu: Biz hazırlanıyoruz, sonra dua ediyoruz. Siz yeterince hazırlanmıyorsunuz.

Türkiye, deprem riskine hazır değil!

20 yılı aşkın süredir Türkiye’de deprem araştırmaları yürüten Morivaki, Beykoz Üniversitesi’nin düzenlediği “Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Depremden Korunma” adlı söyleşide konuştu.

Japon deprem uzmanı şunları söyledi:

“Türkiye, deprem riskine hazır değil. Türkiye ve Japonya depremden kaçamayacak iki ülke. Topraklarınızın yüzde 97’si deprem riski taşıyor. Dünyada deprem sayısı sıralamasında Japonya, dördüncü, Türkiye ise altıncı sırada yer alıyor. Ancak depremde meydana gelen ölü sayısı bakımından Japonya sıralamanın yedinci, Türkiye ise üçüncü sırada.

İngilizce öğretmeni olan kızım 2011 yılında depremde tsunaminin yuttuğu şehirdeydi. Kızımdan üç gün haber alamadım. Bir baba olarak bunu yaşadıktan sonra şimdi Türkiye’deki çocuklara depremde ne yapmaları gerektiğini anlatıyorum. Bunu insanlık misyonu olarak görüyorum.

Marmara’da 7 ve üzeri deprem üretecek 4 fay

Marmara Denizi’nde 7 ve üzeri deprem üretecek dört fayın suskunluğunu koruduğunu belirterek; “İstanbul’u etkileyecek deprem 7.4 büyüklüğünde olacak. Ne zaman ve hangi fay kırılacak, bunu bilmiyoruz. Risk çok büyük. Bu nedenle İstanbul’da her ay düzenli deprem tatbikatları yapılmalı.” ifadelerini kullandı.

Japon deprem uzmanı, 8 maddede bireysel önlemleri şöyle sıraladı:

1- Her vatandaşın evinde tüm aile bireylerine en az üç gün yetecek kadar su depolaması gerekiyor. Bu şişeleri kolay ulaşılacak yerlere koyun.

2- Çikolata gibi kalori açısından zengin ve aynı zamanda da saklanması kolay gıda malzemelerini evde depolayın.

3- Deprem sonrasında iletişim hatları kesileceğinden, aile bireylerinin birbirlerini kolay bulabilmesi için ‘eve dönüş rotası’ belirleyin.

4- Mümkün olduğu kadar yataklarınızı camdan uzak yerlere koyun.

5- Yanınızda mutlaka maske bulundurun.

6- Deprem çantası daima hazır olmalı ve kapıya yakın yerde duvara asılmalı.

7- Evinizdeki yaşam üçgeni olabilecek yerde mutlaka düdük bulundurun.

8- Deprem anında elektrikli, gazlı aletleri kapatıp, yaşam üçgenine kaçmalısınız.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!