SON DAKİKA

‘İzzetbegoviç, Türkiye’ye zor zamanlarında Bosna Hersek’i koruyan ağabey göndermesi yaptı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen ‘Vefatının 14.

Bu haber 24 Ekim 2017 - 18:47 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen ‘Vefatının 14. Yılında Aliya İzetbegoviç’i Anma Programı’na katıldı. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç de geldi. İzzetbegoviç, babasının Bosna Hersek’i Erdoğan’a emanet ettiğini, onu unutmaması gerektiğini, Erdoğan’ın bugün bu emanete sahip çıktığını ifade etti.

Sputnik’e konuşan Sırp gazeteci Muharrem Bazdulj, İzzetbegogiç’in de yıllar önce Erdoğan’ın kullandığı ifadelerin neredeyse aynılarını söylediğini belirtti.

Bazdulj “Erdoğan, 2013’teki ölümünden kısa süre önce İzzetbegoviç’i ziyaret etmişti. Bilindiği gibi Süleyman Demirel döneminde neredeyse yasaklamanın eşiğinde olan Erdoğan’ın partisini destekliyordu. Bu ifadelere de iki bağlamda bakılmalı: Türkiye içerisinden söz edecek olursak, Erdoğan, İzzetbegoviç’ten İslam dünyasında önemli bir konumu olan biri olarak söz ediyor. Bosna tarafından bakacak olursak da Türkiye’ye Bosna’yı zor zamanlarında korumaya hazır bir ağabey göndermesi yapılıyor” dedi.

Bazdulj, İzzetbegoviç’i ‘emanet’ ifadesini kullanmaya iten nedenlerden birinin de Erdoğan’ın bu ay Belgrad’ı ziyaret etmesi ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vuçiç ile güven dolu ilişkiler kurması karşısında duyulan ‘kıskançlık ve ‘rahatsızlık’ olduğunu kaydetti.

‘BU GİBİ SÖZLER BOSNALILARIN HOŞUNA GİDİYOR’

Sırp Cumhuriyeti parlamentosu üyesi, Saraybosna Üniversitesi eski rektörü ve siyaset bilimci Nenad Kecmanovic de Erdoğan’ın Bosna Hersek’i değil, yalnızca Bosna Herseklileri koruma görevini emanet aldığını belirterek, bunun tartışmasız olduğunu kaydetti.

Atatürk'ün Katilleri

Kecmanovic, Osmanlı Devleti’ne bağlı oldukları dönem ‘altın çağ’ olarak hafızalarda kaldığı için, bu gibi ifadelerin Bosna Herseklilerin kulağına hoş geldiğini ifade etti.

Kecmanovic şunları söyledi:

“Bosnalıların Türkiye’ye yönelik özel bir yaklaşımı var. Siyasi bağlamda ele alacak olursak, bunlar büyük ihtimalle Sırp Cumhuriyeti parlamentosunun askeri tarafsızlık kararını kabul etmesine ve Milorad Dodik’in Banja Luka’nın bu anlamda Belgrad’ın politikalarını izleyeceği yönündeki ifadelerine bir cevap niteliğinde. Tüm bunlar İzetbegoviç ve NATO’daki patronlarının çıkarlarını karşılamıyor. Rusya ile Sırp Cumhuriyeti arasında sıkı ilişkiler mevcutken ve Moskova’nın Ankara ile ilişkilerinin yükselişte olduğu bu dönemde olayların gidişatını izlemek ilginç olacak. Bu ilişkiler bir anlamda Sırplar ve Bosnalılar arasındaki ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunabilir. Ancak tamamen farklı bir sonuç da mümkün.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!