İZMİR’İN ORMANLARI ALEV ALEV YANDI

İzmir’de şehir merkezine çok yakın bir bölgede; Balçova sırtlarında orman yangını çıktı. Yangına hem Orman Bölge Müdürlüğü hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri müdahale etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova’daki yangının kısmen kontrol altına alındığını duyurdu.

İZMİR’İN ORMANLARI ALEV ALEV YANDI
Yayınlama: 30.07.2020
2
A+
A-

Balçova Teleferik üstündeki ormanlık bölgede, bugün saat 16.00 sıralarında orman yangını çıktı. Yangın bölgesine 2 helikopter ve 5 arazöz sevk edildi. Havadan ve karadan müdahale edilen yangında söndürme çalışması sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova’daki yangının kısmen kontrol altına alındığını duyurdu.

Yangına ilişkin sosyal medya üzerinden bir açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Balçova sırtlarında başlayan orman yangınına Orman Bölge Müdürlüğü ekipleriyle birlikte bizim ekiplerimiz de müdahale ediyor. Dileğimiz ve çabamız yangının daha fazla büyümeden söndürülmesi. Ne olur ormanlarımızı gözümüz gibi koruyalım. Geleceğimiz kararmasın” ifadelerini kullandı.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da, yangından görüntü paylaştı “İzmir’de canımız ciğerlerimiz yanıyor. Umarım zararın boyutu artmadan yangın söndürülür. Doğaya kıyanlara, yakanlara, yok etmeye çalışanlara lanet olsun. Canım İzmir geçmiş olsun.” diye yazdı.

OGM’DEN YANGINLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada yangının İzmir Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Aliağa Orman İşletme Şefliği Petkim mevkiinde saat 16.14’te meydana geldiği, 16.24’te ilk müdahalenin yapıldığını, yangını kontrol altına alma çalışmalarının devam ettiğini bildirildi.

Yangına komşu bölge müdürlüklerinden hava ve yer ekibi takviyesinin yapıldığı, 1 helikopter, 7 arazöz, 2 ilk müdahale aracı, 1 dozer ve 45 söndürme işçisinin yangına sevk edildiği açıklandı.

KONTROL ALTINA ALINDI

Balçova Barajı yakınındaki ormanlık alanda başlayan ve kısa sürede büyüyen yangını söndürme çalışmalarına İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi de katıldı. Henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın nedeniyle, dağın zirvesindeki teleferik tesisleri kapatıldı ve alana sivil araçların girişi engelledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Balçova Kaymakamı Ahmet Hamdi Usta ve Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya da yangın bölgesine giderek söndürme çalışmaları hakkında bilgi aldı.

11-12 futbol sahası büyüklüğündeki bir alanı etkileyen yangını söndürme çalışmalarına İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı 54 itfaiye personeli, 15 arazöz ve 50 tanker katıldı.

Büyükşehir İtfaiyesi Balçova’daki yangınla eş zamanlı olarak Aliağa’daki petrokimya tesisleri yakınında çıkan yangına da müdahale etti.

Orman Genel Müdürlüğü, “Balçova yangınına havadan ve karadan müdahalemiz devam ediyor. Son alev söndürülene kadar mücadele edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı