SON DAKİKA

İZMİR’İN KURTULUŞUNA ERMENİLERDEN AKDAMAR’DA AYİNLİ CEVAP

Van’daki Akdamar Kilisesi’nde 95 yıl sonra ilk kez bir ayin düzenlendi. Türkiye’deki Ermeni cemaati üyelerinin katıldığı ayin sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Ayine 3 bin 500 kişinin katıldığı belirtildi.

Bu haber 10 Eylül 2018 - 2:35 'de eklendi.
Abone ol

Van’da 95 yıl aradan sonra ilk kez ibadete açılan Akdamar Kilisesi’nde yaklaşık 3 bin 500 kişinin katılımıyla bir ayin düzenlendi. Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Vekili Aram Ateşyan’ın yönettiği ayin için Türkiye dışından da çok sayıda kişinin Van’a gittiği belirtildi.
Ayine, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz’un yanısıra Almanya ve Fransa gibi çeşitli Avrupa ülkelerinden ve ABD’den devlet temsilcileri de katıldı. Türk hükümetinden üç yıl önce Akdamar’da ayin düzenlenmesi için izin alan Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan ise hastalığı nedeniyle ayine katılamadı.
Ayin sırasında, mekanın darlığından dolayı kilise dışında bekleyenler de ellerinde tuttukları ahşap haç ile dev ekrandan ayini izledi. Van Gölü’nde bir ada üzerinde inşa edilmiş olan bin yıllık Akdamar Kilisesi’nde iç mekanın kapasitesi sadece 50 kişilik.

Ortak değer

Ateşyan, ayin sırasında yaptığı konuşmada ”Bizim için önemli olan, müze statüsünde korunan kilise binasının gelecek nesillere aktarılmasıdır. Çünkü bir sanat değeri olan kilise bir kültür abidesidir ve bu nedenle insanlık onun ortak sahibidir” dedi.

Ayin için İstanbul’dan getirilen haçın da en kısa zamanda kilisenin kubbesine yerleştirileceğini anlatan Ateşyan, ayinin düzenlenmesine olanak sağlayan aralarında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Van Valisi Münir Karaloğlu’nun da bulunduğu Türk yöneticilere teşekkür etti.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!