SON DAKİKA

İzmir’de Tarihi Fabrika Özelleştirme İdaresi Yüzünden Çürümeye Terk Edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleyle kazandığı tarihi Elektrik Fabrikası çürümeye terk edildi.

Bu haber 09 Ekim 2021 - 23:19 'de eklendi.
Abone ol

Tunç Soyer, konuyla ilgili olarak, “Sembol binanın kurtarılmasını sağlamak istedik. Ne yazık ki ihale iptal edildi, üzerinden iki yıldan fazla süre geçti. Bu bir siyasi hamle olarak algılanmamalıydı. Böyle bir niyet de hedef de yoktu. Ama böyle algılandığı için muhtemelen bu noktadayız.” dedi.

Gerçek Gündem’den Ece Seçil Şahin’in haberine göre Özelleştirme İdaresi tarafından 2019 yılının Nisan ayında Ankara’da gerçekleşen satış ihalesine, İzmir Büyükşehir Belediyesi adına Grand Plaza A.Ş katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ve Grand Plaza A.Ş Genel Müdürü Hasan İkat Büyükşehir adına ihalede yer aldı. İhaleye sadece İzmir Büyükşehir Belediye katıldı ve ihale 15 dakikada sonuçlandı. Taraflar 35 milyon bedelle anlaştı.

İPTAL EDİLDİ

İhale komisyonunun değerlendirmesinin ardından Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında satış sözleşmesi yapılacaktı. Ancak ihale iptal edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne Özelleştirme İdaresi Başkanlığından ihale ile ilgili gelen ret yazısında, “Özelleştirmeye sadece özel şirketler katılabilir. Kamu şirketleri katılamaz. Bu yüzden de teklifiniz uygun bulunmamıştır.” denildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ise ihaleye Grand Plaza şirketi ile girildiği, bu şirketin yüzde 50’sinin Büyükşehir Belediyesi’nin diğer bölümünün ise bağlı şirketlere ait olduğu, bu yüzden de ortada hukuki bir problem bulunmadığı gerekçesiyle karara itiraz etti. Ancak bir sonuç alınamadı.

”AMACIMIZ İZMİR’E KÜLTÜR MERKEZİ KAZANDIRMAKTI”

Konuyla ilgili değerlendirme yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, amaçlarının İzmir’e bir kültür merkezi kazandırmak olduğunu söyledi.

Soyer, şunları kaydetti:

“Göreve geldikten bir hafta sonra elektrik fabrikası ihalesi yapıldı. 35 milyon lira ödemeyi taahhüt ettik ve niyetimiz İzmir’e bir kültür merkezi kazandırmaktı. O sembol binanın kurtarılmasını sağlamak istedik. Ne yazık ki ihale iptal edildi, üzerinden iki yıldan fazla süre geçti. Bina biraz daha çürüdü, biraz daha fazla yıkılmaya doğru gidiyor. Bu bir siyasi hamle olarak algılanmamalıydı.

Atatürk'ün Katilleri

Böyle bir niyet de hedef de yoktu. Ama böyle algılandığı için muhtemelen bu noktadayız. Bunlar İzmir’e zarar veriyor ve kent kaybediyor. Biz de bu noktaya gelmek istemiyoruz. Bunun bir tarafı olmak, İzmir’in zarar gördüğü bir sonucun sebebi olmak istemiyoruz. O nedenle bu konuda son derece titiz ve özenli davranmaya gayret ediyoruz.”

 

ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ

Soyer, sözlerine şöyle devam etti:

İzmir’in tarihi mirası, Cumhuriyet değerimiz Elektrik Fabrikası çürümeye terk edildi. İzmir Büyükşehir olarak bu değerli mirasımızın yerine gökdelen, AVM yapılmaması İzmir halkının kullanımına açılması için kanunlara uygun şekilde ihaleye girdik. Ancak kazandığımız ihale, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından iptal edildi. 2019 yılından beri tüm çağrılarımıza rağmen yetkili kurumlar hiçbir adım atmadı. Tarihi Elektrik Fabrikasının siyasi çekişmeler uğruna çürümeye terk edilmesine sessiz kalmayacağız.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!