SON DAKİKA

İzmir’de Suriyeli Çeteler Boy Göstermeye Başladı! 10 Kişilik Grup Kuryeyi ve Bir Yurttaşı Bıçakladı

İzmir Çamdibi’nde ters yönden gelen araçtan inen 5 Suriyeli, kendilerinin uyaran kuryeyi bıçakladı. Ardından çevredeki Suriyelilerinde toplanmasıyla birlikte sayıları 10’u aşan Suriyeliler, kuryeye yardım etmek isteyen bir başka vatandaşı da göğsünden bıçakladı.

Bu haber 18 Temmuz 2021 - 12:30 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

İzmir’in Çamdibi semtinde MA  plakalı araçları ile ters yönde hızla ilerleyen 5 Suriyeli, kendilerini uyaran kuryeyi önce darp etti ardından bıçakladı. Çevrede bulunan Suriyelilerin de toplanmasıyla sayıları 10’u aşan Suriyeliler, kuryeye yardım etmek isteyen bir vatandaşıda göğsünden bıçakladı. 

O anlar bir vatandaş tarafından kaydedilirken, Suriyelilerin kaçtığı görüldü. Bıçaklanan iki Türk vatandaşının ise Ege Üniversitesi Hastanesi’nde yaşam mücadelesi verdiği belirtildi.

Egehaber’in haberine göre, olay 16 Temmuz 2021 gece saatlerinde İzmir’in Çamdibi semtinde meydana geldi. MA plakalı araçları ile ters yönde hızla ilerleyen 5 Suriyeli, karşıdan gelen kurye ile tartıştılar. 5 Suriyeli, yalnız başına olan genci tartaklarken, o sırada olay yerinden geçen Ziya Demirci duruma müdahale etti.

Müzisyenlik yaptığı ve düğünden çıkıp evine gitmekte olduğu öğrenilen Ziya Demirci’nin (Z. D) Suriyelilere, gencin yalnız olduğunu ve vurmamaları gerektiğini söylediği ve Suriyelilerin kurye genç ile Ziya Demirci’ye saldırdığı öğrenildi.

Arbede esnasında bölgede bulunan 10 kişilik başka bir Suriyeli grubun olaya dahil olduğu, Suriyelilerin kuryeyi kolundan, Ziya Demirci’yi ise göğsünden bıçakladıkları bildirildi.

Genç kurye ve Ziya Demirci isimli vatandaş Ege Üniversitesi hastanesi Göğüs hastalıkları bölümünde ölüm kalım savaşı verirken, 5 Suriyelinin olay yerinden hızla kaçıp uzaklaştıkları görüldü.

MA PLAKA ARAÇ NEDİR?

MA-MZ serisi plaka, geçici giriş karnesi ve yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi ile Türkiye’ye giren yabancı araçları temsil ediyor. Bu tür bir plakaya ise sadece gerekli koşulları sağlayan yabancılar sahip olabiliyor.

Atatürk'ün Katilleri

Vergi muafiyeti sağlayan MA ve MZ seri plakalar, İçişleri Bakanlığı Emniyet Müdürlüğü tarafından veriliyor. Bu plakaları alabilmek için gerekli olan en önemli şart ise, araç sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması. 

MA-MZ plakalı araçlardan ise KDV, ÖTV ve gümrük vergisi alınmıyor.

MİSAFİR ARAÇLARDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

“Yurtdışı kaynaklı yabancı basın kuruluşlarının Türkiye’de çalışan personelleri, T.C Çalışma Bakanlığı’ndan çalışma izni almış yabancılar, Bir federasyona bağlı olan yabancı sporcular, Yurtdışından emekli olmuş Türkiye’de yaşayan yerleşik yabancılar, Yabancı öğrenciler ve öğretim görevlileri, Dışişleri Bakanlığı 3 ve 4. sınıf kimlik kartına sahip olanlar, Avrupa Birliği proje ve programları çerçevesinde çeşitli Bakanlıklarda geçici olarak bulunan yabancı uzmanlar, NATO’ya bağlı çalışan yabancı personeller”

Yukarıda belirttiğimiz özelliklerdeki kişiler, Türkiye’de oldukları süre içinde ve şartlarında değişme olmamak kaydıyla MA MZ plakası olan taşıtları sadece aileleri ve kendileri kullanabilir. Araçların farklı bir kişi tarafından kullanılması yasaktır.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!