SON DAKİKA

İZMİR’DE KURULACAK OLAN KUM OCAĞI HALKIN GEÇİM KAYNAKLARINI TEHDİT EDİYOR

İzmir Dikili’de yapılmasını planlanan ve ÇED olumlu raporu verilen kum ocağı doğayı ve halkın geçim kaynaklarını tehdit ediyor.

Bu haber 18 Ekim 2020 - 1:16 'de eklendi.
Abone ol

İzmir Dikili’de yapılmasını planlanan ve ÇED olumlu raporu verilen kum ocağı doğayı ve halkın geçim kaynaklarını tehdit ediyor. 

10 hektarlık alanda yapılacak kum ocağı, 50-60 yıllık çam ağaçlarını ve bölgedeki zeytinlikleri yok edecek. Ayrıca Deliktaş ve Yaylayurt Mahallellerinde yaşayan halkın geçim kaynaklarından biri olan küçük ve büyük baş hayvancılığın yapılması da kum ocağının kurulmasının ardından neredeyse imkânsız hale gelecek. 

BİRİNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİNE MADEN OCAĞI

SoL Haber Portalı’nın haberine görey yapılması planlanan kum ocağı, 1. Derece deprem bölgesinde yer alıyor. Yerleşim yerlerine sadece 290 metre uzaklıkta olan kum ocağının yapılması kamu yararına aykırı olarak değerlendiriliyor.

SU KAYNAKLARI DA KİRLENECEK

Kum ocağı projesi, Deliktaş ve Yaylayurt Mahallelerinde yaşayan 4800 kişinin geçim kaynaklarını yok edecek. Proje alanında yer alan dereler, tarımsal sulama amacı ile kullanılan Deliktaş Göleti’ni besliyor.  Ocağın yapılması durumunda derelerin kirlenmesi Deliktaş Göleti’nin de kirlenmesine neden olacak. Böylece bölgede yaşayan halkın tarım yapma şansı da kalmayacak.

KORUMA BÖLGESİNDE YER ALIYOR

Maden ocağı projesi alanı İzmir Dikili Termal Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ayrıca yıllık 170 bin ton üretim yapılacağı ön görülen kum ocağı projesi ile parsel arasında büyük bir fark var. Bu da ocağın kurulmasının ardından kapasite arttırılmasına gidileceğini ya da başka şirketlerin bölgede faaliyet göstermesinin kapısının açılacağını düşündürüyor. 

BÖLGEDE YAŞAYAN YURTTAŞLARDAN TEPKİ

Özellikle Deliktaş ve Yaylayurt Mahallelerinde yaşayan yurttaşlar, yapılması planlanan kum ocağı projesine tepkili. Bir imza kampanyası başlatan yurttaşlar, proje için yargıya yürütmeyi durdurma başvurusu da yaptı.
Yurttaşlar, önümüzdeki günlerde yapacakları eylemle projeye verilen olumlu ÇED kararını protesto edecek. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!