SON DAKİKA

İZMİR’DE DOMUZ GRİBİ HIZLA YAYILIYOR

İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, son günlerde kentte artan salgın hastalıklarla ilgili bilgi verdi. Sayılkan, kentteki uyuz salgınında düşüş trendine girdiğini belirtti ancak domuz gribinin hızla yayılmaya başladığını belirtti. Sayılkan, “10 gün sonra 1 milyon domuz gribi ilacının geleceği söylüyorlar ama bu 10 gün ne yapacağız, bu insanlar ne kullanacak kimse bir şey söylemiyor” dedi.

Bu haber 22 Ocak 2020 - 15:27 'de eklendi.
İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, SonSöz TV’de yayınlanan “Günaydın Ege” programında gazeteci Aslı Eren’in konuğu oldu.Programın gündeminde son günlerde hızla yayılan ve hastanelerin dolmasına neden olan salgın hastalıklar vardı.

UYUZDA DÜŞÜŞ BAŞLADI

Uyuz salgının 2020 başından itibaren hızla yayıldığını belirten Sayılkan, “unuttuğumuz bir hastalık. Vakalar birdenbire arttı. Talep artınca ilaç firmaları zorlandı. Şu an biraz azaldı. Uyuzla ilgili vakalar var ama Ocak ayının başlarındaki yoğunlukta değil” dedi.Uyuz vakalarının mültecilerin yaşadığı ve temizliğin ikinci planda olduğu bölgelerden yayıldığını belirten Sayılkan, “belki önümüzde mülteci hastanelerini planlayacak süre olsa bunu yapabilirdik. Mehmet Karabel güzel bir yazı kaleme almıştı. Unuttuğumuz hastalıklar gün yüzüne çıktı. Mülteciler sonuçta savaştan kaçıyor ve bize sığınıyor. Gözden kaçırdığımız bir şey var. Suriyelilerle evliliklerle birlikte yeni bir jenerasyon ortaya çıkıyor ve oradan gelen insanların hangi aşıları olduğunu bilmiyoruz. Belki onlara farklı hastane yapılması lazım ama kısa sürede yapılması pek mümkün değil. Sınır kapılarında aşılama veya şehirlrde kontrollü aşılamalar yapılması gerekir” dedi.

DOMUZ GRİBİ HIZLA YAYILIYOR, İLAÇ 10 GÜNE…

Domuz gribi vakalarında hızla bir artışın olduğunu belirten Sayılkan, ilaç firmalarında yeteri kadar ilaç olamaması sebebiyle yetersizliklerin yaşandığına dikkat çekti. Sayılkan, “ülkede bu sıkıntı varsa resmi bi açıklama olmalı. Halkın kendi arasında konuşmalarından ve ilaç kullanımından anlıyoruz. Sıkıntı iki boyutlu. Birincisi, salgın var ve griple ayırt etmek zor. Daha uzun ve ateşli geçiyor. Normal gripte grip ilaçları ile bir kaç günde toparlarsınız ama domuz gribi virüsünde bu durum mümkün değil. İkinci boyut ise ilaç sıkıntısı… İlk zamanlarda yabancı bir ilaç vardı. Daha sonra Türk muadilleri yapıldı ve bu yabancı ilaç Türkiye’de yok. Geçen seneye göre hastalık 1.5 kat arttı. İlaç zaten yok insanlar bulduğunda diğer çocukları için de bir kutu daha ilaç istiyor. İnsanlar eczane eczane dolaşıp ilaç arıyosa ciddi bir sıkıntı var demektir. Günde 1.5 milyon reçete karşılıyoruz. Ne kadarı domuz gribi bilmiyorum ama aldığımız bilgilere göre 10 gün sonra 1 milyon domuz gribi ilacı geleceği söyleniyor. Bu 10 gün ne yapacağız, bu insanlar ne kullanacak kimse bir şey söylemiyor . Bu salgın Aralık ayında başladıysa bunun hazırlığı yapılmalıydı. İnsanlar hayatını kaybederken 10 gün sonra ilaç gelecek demeleri saçma geliyor” dedi.Kaynak: http://mobil.egedesonsoz.com/default.asp?page=haber&haberid=1027102

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!