SON DAKİKA

İzmir Foça’daki Uçak Kazasından Tarihe Geçen Bir Başarı Çıktı

İzmir Foça’daki uçak kazasından havacılık tarihine geçen bir başarı ortaya çıktı. Motoru bozulan uçağı ustaca manevralarla deniz uçağı gibi suya indiren Pilot Albay Kendir, turboprop motoru olan ve 600 km hıza ulaşabilen jet statüsündeki uçağı tek parça halinde güvenli şekilde denize indiren ilk pilot oldu.

Bu haber 12 Nisan 2021 - 0:31 'de eklendi.
Abone ol

Milliyet’te yer alan habere göre, Pilot Yarbay Hakan Eryılmaz ve Pilot Albay Ahmet Kendir yönetimindeki Güney Kore yapımı KT-1 tipi eğitim uçağı önceki gün İzmir Çiğli’deki 2’nci Ana Jet Üssü’den havalandı.Yılmaz ve Kendir bir süre sonra arızalanan uçağı yerleşim yerlerine düşmesin diye denize çevirdi.

Yarbay Yılmaz Orak Adası-İngiliz burnu açıklarında fırlatma koltuğunu kullanarak uçaktan atladı, Albay Kendir ise kontrolü son ana kadar bırakmadı.

Motoru bozulan uçağı ustaca manevralarla deniz uçağı gibi suya indiren Albay Kendir, turboprop motoru olan ve 600 km hıza ulaşabilen jet statüsündeki uçağı tek parça halinde güvenli şekilde denize indiren ilk pilot oldu.

SANİYELER İÇİNDE BATTI

Su üstünde kalma özelliği olmayan uçağı denize indiren kahraman pilotun mucize kurtuluşu bununla da sınırlı değil. Kendir’in yardımına 200 metre uzağında avlanan balıkçılar yetişti. Su almaya başlayan uçağın kokpitine giren balıkçılar, Albay Kendir’i çekip çıkarmaya çalıştı ancak başaramadı.

Burada da devreye Kendir girdi. Balıkçılara kemerlerle bağlı olduğunu söyleyen Albay Kendir, onları yönlendirerek kendisini çözmelerini sağladı. Komutan Kendir kokpitten çıkarıldıktan saniyeler sonra uçak derin sulara gömüldü.

20 METRE UZAĞA İNDİRDİ

Komutanları kurtaran balıkçı Latif Beytorun mucize kurtuluş anını Yeni Şafak’tan Burak Doğan’a anlattı. “Melike2” isimli teknede Ayhan Kaya adlı arkadaşıyla birlikte ava çıktıklarını aktaran Beytorun şöyle konuştu: “Serdiğimiz ağı toplarken bir ses duyduk.

 Pilotun birinin uçaktan paraşütle atladığını gördük. Ardından uçak üstümüze doğru süzülmeye başladı. Arkadaşıma ‘Atlayalım’ derken, pilot manevra yapıp uçağı 20 metre uzağımıza indirdi. Çok iyi manevra yaptı. Suya gömülmedi, iniş yapabileceği en iyi şekilde indi.”

“Uçağın üstüne çıktık, kokpitte albay rütbesinde bir pilotun olduğunu gördük. ‘Komutanım bir şeyiniz var mı, sizi çıkartmamız lazım?’ dedim. ‘Dört yerden bağlıyım’ dedi. İkisini bulup açtık. Diğerlerinin ayaklarında olduğunu söyledi, tarif etti.

Yarıya kadar su dolan kokpite girip kemerleri çözüp komutanı çıkarttık. Omzu ve belinden yaralanmıştı. Sonra 700 metre uzaktaki diğer pilotu kurtarmaya yöneldik. Biz oraya varmadan uçak sulara gömüldü. Diğer pilotumuzu da alıp 5 dakikada yardıma gelen Sahil Güvenlik ekiplerine teslim ettik.”

ENKAZINA ULAŞILDI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı TCG Alemdar adlı arama-kurtarma gemisi, İzmir Foça’da düşen KT-1 tipi eğitim uçağının enkazının bulunduğu bölgeye geldi. TCG Alemdar gemisinin su altı arama ekipleri, önceki gün yeri belirlenen ve şamandıra yerleştiren noktada bugün uçağın enkazına ulaştı. Denizden çıkarılan enkaz, gemi vinci yardımıyla TCG Alemdar gemisine konuldu. Çalışmanın tamamlanmasının ardından TCG Alemdar da bölgeden ayrılmak üzere hareket etti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Milli Savunma Bakanlığı enkaz uçağın denizden çıkarıldığını belirterek, ‘9 Nisan 2021 tarihinde eğitim uçuşu sırasında Foça açıklarında denize düşerek kaza kırıma uğrayan KT-1 tipi uçağımız, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait TCG ALEMDAR kurtarma gemisi tarafından denizden çıkarıldı’ denildi.Uçağın denize düştüğü bölge şamandıralarla işaretlendi. O alana giriş yasaklandı. Ege Üniversitesi Hastanesi’ndeki tedavileri devam eden pilotların, sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

PİLOTLARIN KURTARILMASINA YARDIM EDEN BALIKÇILAR KONUŞTU

İzmir’in Foça ilçesinde 9 Nisan’da denize düşen eğitim uçağındaki iki pilotun kurtarılmasına yardım eden balıkçılar, yaşadıklarını anlattı.

Balıkçılardan Latif Beytorun, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın her gün balık tuttukları noktada bulundukları sırada gerçekleştiğini söyledi. Olay anında önce bir ses duyduklarını belirten Beytorun, bir pilotun uçaktan paraşütle atladığını gördüklerini, daha sonra kendilerine doğru gelen uçağın suya düştüğüne şahit olduklarını dile getirdi.

Düşen uçağa yaklaştıklarını ve içinde bulunan diğer pilotu çıkardıklarını kaydeden Beytorun, “Onu alıp tekneye bıraktık. 158’i aradık. O arada diğer komutan sudaydı. Onu aldığımızda sahil güvenlik ekipleri de geldi. Onlarla birlikte komutanımızı kıyıya bıraktık.” diye konuştu,

Uçaktan pilotu çıkarırken zorlandıklarını dile getiren Beytorun, “Çünkü o sırada uçak batmaya başlamıştı. Komutanımız 4-5 yerden bağlıydı, nasıl yapacağımızı anlamadık. O, birkaç şey söyledi, öyle çıkardık. Patlama olur diye de korktuk ama çok şükür bir olumsuzluk olmadı. Biraz şoktalardı ama kısa sürede kendilerine geldiler.” ifadelerini kullandı.

 

Beytorun, böyle bir olaya şahit olduğu için üzüntülü, pilotların kurtarılmasına vesile olduğu için ise gururlu olduğunu belirtti. Beytorun’un balıkçı arkadaşı Ayhan Kaya da askerlere yardımcı olabildiği için mutlu olduğunu söyledi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!