SON DAKİKA

İYİ PARTİ İZMİR’DE CİNSİYET AYRIMCILIĞI MI YAPILIYOR

İYİ PARTİ tüzüğünde bilinçli bir şekilde kadın kotası ifadesi kullanılmadığı ve “en az yüzde 25 cinsiyet kotası uygulanır” söylemine rağmen İzmir İl Başkanlığı cinsiyet ayrımcılığı mı yapıyor.

Bu haber 23 Kasım 2018 - 1:04 'de eklendi.
Abone ol

İYİ Parti İzmir’de sular durulmuyor.Genel merkezin tavsiyesine uyarak geçtiğimiz Eylül ayında istifa eden eski il başkanı Koray Ükünç’ün yerine atanan Hüsmen Kırkpınar atanmasının üzerinden bir ayı geçkin süre geçmesine rağmen İzmir il ve ilçe yönetiminde henüz birliği sağlayamamış gözüküyor.

9 Kasım 2018 tarihinde ilan edilen il  yönetim kurulunda henüz görev bölümü yapılamamış olması il genelinde büyük rahatsızlık yaratırken seçimlere neredeyse 4 ay kalmasına rağmen bazı ilçelere başkan atamasının yapılmaması, atanan ilçelerde de yönetimin oluşmaması aday adaylarının başvurusunda bile zorluklara neden olduğu iddia ediliyor. Belediye başkanı yada meclis üyeliğine aday olmayı planlayan partililer ilçelerde muhatap bulamadıklarını il başkanına ulaşmakta zorluk çektiklerini dile getirirken şikayetlerini dile getirdiklerinde il sekreteri Dündar Tanrıverdi tarafından parti içi muhalif olarak hedef gösterildiklerini iddia ediyorlar.

CİNSİYET AYRIMCILIĞI MI YAPILIYOR

Metropol ilçe Konak’da ise ilçe başkanının hala atanmamış olması parti içinde büyük sıkıntılara neden oldu.

İl başkanlığına atandıktan sonra ilçe başkanlığına atanacak kişilerle birebir görüşmeler yapan Hüsmen Kırkpınar Konak ilçe başkanlığını ilçe kurucu başkan yardımcısı Füsun Örük’e teklif etmesine rağmen hafta başında Hayati Aktulun’nun ismi ortaya atıldı. Aktulun mazbatasının verilmemesine rağmen ilçe başkanlığına atandığını sosyal medya hesaplarından ilan ederken, İzmir il başkanlığından yapılan açıklamayla bu haber yalanlandı.

Hüsmen Kırkpınar tarafından ilçe başkanlığı teklif edilmesine rağmen atanmayan Füsün Örük ve atanmadığı halde atandığını ilan eden Hayati Aktulun’nun yerine üçüncü bir aday arayışına giren il yönetiminde bugün enteresan bir gelişme daha yaşandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Adaylarla İl başkanı Hüsmen Kırkpınar adına görüşmeleri yöneten il sekreteri Dündar Tanrıverdi’nin İYİ Partinin bir kadın ve gençlik hareketi olduğunu her platformda dile getiren genel başkan Meral Akşener’in bu söylemlerinin tam tersini söyleyerek “Genel merkezinin bölgede çok fazla sayıda kadın ilçe başkanı olması nedeni ile Konak ilçeye bir kadının atanmasını istemediğini söylediği” partililer tarafından iddia edildi.

İddia edilen bu açıklama sonrası partililer “Genel başkanımız bir kadındır, Partimiz cinsiyet eşitliliği kavramını benimsemiştir. Bu çerçevede tüzüğümüz bilinçli bir şekilde kadın kotası ifadesini kullanmamış ve “en az yüzde 25 cinsiyet kotası uygulanır” söylemini tercih etmiştir.” Diyerek il sekreteri Dündar Tanrıverdi ye tepkilerini dile getirdiler.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!