SON DAKİKA

İtirafçı Kasım Güler: IŞİD Türkiye’de Altı Kente Silah Gömdü

IŞİD’nin Türkiye sorumlusu olduğu iddia edilen Kasım Güler, El Bağdadi’nin örgütün yapılanmasını nasıl Türkiye’ye taşıma kararı aldığını anlattı. Güler, örgütün İstanbul’la birlikte 6 ile silah gömdüğünü söyledi.

Bu haber 03 Şubat 2022 - 0:29 'de eklendi.
Abone ol

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Suriye sınırında Haziran 2021’de yakalanarak Ankara’da IŞİD’in “Türkiye Vilayeti” sorumlusu olduğu iddiasıyla tutuklanan Kasım Güler, ifadesinde örgütün Türkiye’de yapılanmasını deşifre etti. 

DW Türkçe’nin ulaştığı Güler’in toplam 74 sayfalık ifadesine göre, terör eylemleri düzenleyen IŞİD, Suriye’deki topraklarını kaybetmesinden sonra Ebubekir El Bağdadi’nin öldürülmeden önce verdiği talimatla Türkiye’de örgütlenme kararı aldı. Bu kapsamda Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay’da “dağ projesi”nin uygulanması talimatı verildi. Örgütün “Dağ Projesi”, örgütün Türkiye yapılanmasını buralardaki dağ çiftlik evlerine taşıyarak “işleri” Türkiye’den yürütmek amacı taşıyordu. Örgütün “Türkiye Vilayeti Valiliği Ofisi”nin de Adana veya Osmaniye’deki kiralanacak çiftliğe taşınması düşünülüyordu.

Güler’in iddiasına göre, proje kapsamında Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay’da “Dağ Çiftlik Evi” olarak belirlenecek bir bölge eğitim alanı olarak da kullanılacaktı. Bunun için Mersin’e gömülen silahların Türkiye’deki örgüt mensupları tarafından alınarak özellikle Avrupa’dan gelen militanların kırsal alanda askeri eğitime alınmaları ve sonrasında tekar ülkelerine dönerek gelecek talimat doğrultusunda eylem yapmaları planlandı.

Güler ifadesinde, örgütün yöneticilerinden Nusret Yılmaz döneminde çalışması yapılan ve “Dağ Projesi” adı verilen uygulamanın Mustafa Dokumacı’nın Türkiye sorumlusu olduğu dönemde hayata geçirildiğini aktardı. Hatay’da da örgütlenme yeri olarak Amanos Dağları belirlendi. Güler, bu süreçte görevlendirilen bazı örgüt üyelerinin yakalandığını, bu nedenle çiftliklerin kurulamadığını iddia etti.

İşte silah gömülen iller

İfadesinde IŞİD’in 12 ilde örgütlendiğini kaydeden Kasım Güler, örgütün 6 ilde de silah ve mühimmat gömdüğünü söyledi. Güler, ifadesinde örgüte bağlı olan grupları ve gömülen silahları da ayrıntılı olarak anlattı. Nusret Yılmaz’ın “Türkiye Valisi” olduğu dönemde eylemlerde kullanılmak üzere birtakım silahların Türkiye’ye sokulması görevinin İlhamı Balı’ya verildiğini ifade eden Güler, şu iddiaları dile getirdi:

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR