SON DAKİKA

İTALYA’NIN AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN AYRILMASI İÇİN BİR PARTİ KURULDU

İtalya’da Avrupa Birliği’nden ayrılmak isteyenler ‘Italexit’ adında bir parti kurdu.

Bu haber 25 Temmuz 2020 - 20:00 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

BBC’den Övgü Pınar’ın haberine göre İktidardaki koalisyon hükümetinin ortaklarından 5 Yıldız Hareketi’nden atılan Senatör Gianluigi Paragone tarafından kurulan parti, hafta içinde düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. Partinin tam adı, “İtalya için Avrupa’ya hayır – Paragone ile Italexit” olarak açıklandı.

Eski bir gazeteci ve televizyon sunucusu olan 48 yaşındaki Paragone, İtalya’nın “Avrupa Birliği ve ortak para birimi kafesinden çıkarak özgürleşmesini” amaçladığını söylüyor.

Geçmişte aşırı sağcı Lig partisiyle de bağları olan Gianluigi Paragone, 2018’de 5 Yıldız Hareketi’nden Senato’ya seçilmişti. Her iki parti de, muhalefetteyken AB kurumlarına ve ortak para birimi Euro’ya karşı sert çıkışlarda bulunsalar da iktidarları döneminde AB karşıtı tonlarını nispeten yumuşattı.

Paragone ise senatör seçilmesinin ardından Eylül 2019’da 5 Yıldız Hareketi’nin AB yanlısı Demokratik Parti ile koalisyon kurmasına karşı çıkmış ve hükümete güvenoyu vermedi. Aralık 2019’da da bu koalisyonun bütçe yasasına “Brüksel tarafından dayatılan bir kafes” olduğu gerekçesiyle karşı oy verdi. Paragone, 5 Yıldız Hareketi disiplin kurulu tarafından Ocak 2020’de partiden çıkarıldı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!