SON DAKİKA

İTALYAN BASININDAN ‘ERDOĞAN VE PUTİN’ AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Moskova’da yaptığı zirveyi analiz eden İtalyan Gli Occhi Della Guerra haber sitesi, iki liderin birbirlerine ihtiyaçları olduğunu çok iyi bildiğini vurguladı.

Bu haber 29 Ocak 2019 - 18:08 'de eklendi. 27

Analizde Rusya ve Türkiye’nin özellikle Suriye’deki işbirliğine mercek tutan site, “Erdoğan’ın tek bir amacı var: Suriye’nin kuzeyinin Türkiye’nin kontrolü altına girmesi. Putin’in ise farklı amaçları var: Suriye’deki savaşın sona ermesi, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevine devam etmesi ve ülkenin bölünmesinin engellenmesi” ifadelerini kullandı.

‘MOSKOVA-ANKARA EKSENİ SON DERECE ÖNEMLİ’

23 Ocak’taki zirvenin Moskova-Ankara ekseninin şu anda son derece önemli rol oynadığını gösterdiğini belirten Gli Occhi Della Guerra, bu eksenin gazdan nükleer enerjiye, ticaretten savunmaya kadar çeşitli sektörlerde etkili olduğunu, ancak bunun önünü açan en önemli anahtarlarından birinin Suriye olduğunu kaydetti.

‘İKİ ÜLKE DE SURİYE’DE ÇIKARLARINI GÖZETECEK BİR UZLAŞMA ARZULUYOR’

Rusya ve Türkiye’nin Suriye’deki stratejilerinin farklı olmasına rağmen Putin ve Erdoğan’ın birbirlerine ihtiyaçları olduğunu çok iyi bildiğine dikkat çeken site, “Bu karşılıklı önem atfetme durumu, iki ülke hükümetleri arasında ilişkiler kurulmasının zeminini hazırlıyor. Hem Rus hem de Türk tarafı Suriye’de çıkarlarının azami ölçüde gözetilmesini garanti edecek ve nüfuz alanlarının Batılı ve Arap güçler tarafından tehdit edilebilecek bir durumun ortaya çıkmasını önleyecek bir uzlaşma sağlanmasını arzuluyor” diye vurguladı.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın