SON DAKİKA

İTALYA’DA ATIK SULARDAN ALINAN ÖRNEKLERDE KORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ

İtalya’da Milano ve Torino kentlerinde Aralık 2019 tarihinde toplanan atık su örneklerinde koronavirüs tespit edildi.

Bu haber 20 Haziran 2020 - 0:21 'de eklendi.

İtalya Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün yürüttüğü çalışmada Ekim 2019 ve Şubat 2020 tarihleri arasında toplanan 40 örnek incelendi ve Eylül 2018 ve Haziran 2019 arasında toplanan 24 atık su örneğiyle karşılaştırıldı.

18 örnekte virüs çıktı

Kuzey İtalya’daki atık su arıtma tesislerinden Ekim 2019 ve Şubat 2020 tarihleri arasında toplanan toplanan 40 kanalizasyon suyu örneği incelendi. Araştırmada, Milano ve Torino’dan Aralık 2019 tarihinde toplanan numunelerde SARS-CoV-2 virüsüne rastlandı. Milano, Torino ve Bolonya’dan Şubat 2020 tarihlerinde alınan örneklerde de koronavirüsün tespit edildiği belirtildi. Ekim ve Kasım 2019 tarihlerinde alınan örneklerde ise virüse rastlanmadı.

İtalyan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün yürüttüğü çalışmanın liderlerinden Giuseppina La Rosa, “Bu araştırma, İtalya’da virüs dolaşımının başlangıcı anlamamıza yardımcı olabilir” dedi.

Virüs daha önce dolaşıma girmiş olabilir

Daha önce Hollanda, Fransa ve Avustralya’da da yürütülen araştırmalarda, koronavirüsün kanalizasyon suyunda tespit edildiği belirtilmiş, hastalığın seyrinin incelenmesi için atık suların harita görevi görebileceği aktarılmıştı. La Rosa, bu tarihlerde virüsün izlerine rastlanmasının, Çin’in 31 Aralık’ta yeni korona virüsünü duyurmasından önce Covid-19’un dolaşıma girmiş olduğuna işaret ettiğini söyledi.

İtalya’da ilk korona virüsü vakası, 20 Şubat tarihinde Lombardiya’da doğrulandı. 22 Şubat’ta ise Piedmont’taki Torino’da koronavirüs tespit edilidği duyuruldu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!