SON DAKİKA

İSVİÇRE’DE KORONAVİRÜS YOLSUZLUĞUNA TÜRKLER DE KARIŞTI

Koronavirüs krizini hafifletmek için 60 milyar franklık kurtarma paketi açan İsviçre’de düşük faizli kredilerden faydalanan bazı KOBİ’lere soruşturma açıldı. Basına göre kredi çeken İsviçre yurttaşlarının yüzde 99’u dürüst davrandı, ama Türkiye kökenliler yolsuzca kullandı ya da yurtdışına çıkardı.

Bu haber 28 Mayıs 2020 - 0:01 'de eklendi.
Abone ol

İsvçire’de koronavirüs pandemisinin ekonomiye olumsuz etkilerini hafifletmek için çıkarılan 60 milyar İsviçre franklık kurtarma paketinden faydalanan şirketlerin bu parayı yolsuzluk ve kara para aklamaya yönelttiği ortaya çıktı.

1.5 milyon İsviçre frangı yurtdışına çıkarıldı

Başkenti Lozan olan Frankofon kanton Vaud’un Başsavcılığının ekonomik kurtarma paketinden istifade eden İsviçre vatandaşları hakkında açtığı soruşturmaya göre zanlılar yalan beyanda bulunarak çeşitli bankalardan düşük faizli korona-kredisi aldı, ama bunu işyerlerini ayakta tutmak yerine kötüye kullandı, bu kapsamda yaklaşık 1.5 milyon İsviçre frangı da yurtdışına çıkarıldı.

Soruşturma, gözaltı, dava

Vaud Savcısı Anton Rüsch, verdikleri kredilerle ilgili denetim yapan bankaların federal polise bağlı Kara Para Aklama Bildirim Ofisi’ne yolsuzluğu ihbar etmelerinin ardından polisin olaya el koyduğunu ve şüpheleri teyit ettiğini, bunun üzerine genelde KOBİ kapsamındaki çeşitli sektörlerden şirketlere soruşturma ve bu kapsamda dava açıldığını duyurdu.

Verilen kredileri geri almak için adımlar atılırken, gözaltına alınan zanlıların banka hesapları donduruldu.

Ferrari ve Porschelerini ipotekten kurtardılar

Soruşturmaya göre şirket yöneticilerinin bazısı maddi yardımı tefecilere ipotek olarak bıraktıkları lüks arabaları geri almak için kullandı.

İsviçre’de tefecilik yapan Cedric Domeniconi, 20 Minutes gazetesine verdiği demeçte, koronavirüs krizinin başladığında Ferrari ve Porsche gibi lüks otomobillerini ipotek ederek kredi alan birçok KOBİ sahibinin, devletin şirketlere sağladığı kaynakları kullanarak borçlarını ödeyip araçlarını geri aldıklarını açıkladı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Tefeciliğin yasal olduğu İsviçre’de yurttaşlar, resmi olarak ipotek ettikleri değerli eşyaları karşılığında 100 bin İsviçre frangına kadar tefecilerden borç alabiliyor.

Basına göre kötüye kullananların çoğu Türkiye kökenli 

İsviçre basınında çıkan haberlere göre düşük faizli kredi kullanan İsviçre yurttaşlarının yüzde 99’u dürüst davrandı, kötüye kullananların çoğu Türkiye kökenli çıktı, bunlar kredileri şirketleri için kullanmayıp yolsuzluk yaptı, birçoğu da paraları yurtdışına gönderdi. 

Başsavcılık yurtdışına çıkarılan paraların nereye gönderildiğini açıklamadı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!