İsviçre Bankası Credit Suisse’e Büyük İfşa: Türkiye’den de Tanınan İsimler Listede

İsviçre bankası Credit Suisse’de 100 milyar dolarlık bir ifşa yaşandı. Bankacılık tarihinin en büyük skandallarından birisi olan bu olayda Devlet başkanları, politikacılar, suç örgütü liderleri ve istihbaratçılara ait onlarca hesap yayınlandı. Listede Türkiye’de de bilinen isimler yer alıyor.

İsviçre Bankası Credit Suisse’e Büyük İfşa: Türkiye’den de Tanınan İsimler Listede
Yayınlama: 21.02.2022
69
A+
A-

İsviçre bankası Credit Suisse’de bulunan 18 binden fazla hesap sızdırıldı. Sızdırılan 18 bin hesabın toplam 100 milyar dolara yakın parası bulunuyor. İsviçre Sırları (Suisse Secrets) olarak adlandırılan belgelerde politikacılar, suç örgütü liderleri ve istihbaratçılara ait onlarca hesap yer alıyor.

Banka hesabı yayınlananlar arasında eski CIA adına işkence yapan Mısır istihbarat şefinin ailesi, Kazakistan eski Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in ve Özbekistan eski Cumhurbaşkanı Kerimov’un çocuklarının da hesabı var.

Bankada hesapları bulunanlar arasında Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek’in yönetimi sırasında istihbarat teşkilatı başkanı olan Ömer Süleyman, eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Tokayev’in eski eşi Nadejda Tokayeva, Sırp uyuşturucu baronu Darko Saric gibi isimler bulunuyor. Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın da 223 milyon dolarlık bir hesabı ortaya çıktı.

Belgeleri yayınlayan Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi’nin (OCCRP) kurucu ortağı Paul Radu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Koşullar ne olursa olsun, işlerini her zamanki gibi sürdürebilen suçluları ve yolsuz politikacıları çok sık gördüm, çünkü haksız kazançlarının güvende tutulacağından eminler. Soruşturmamız, bu insanların suçlarına rağmen, demokrasilerin dünyanın her yerindeki insanların zararına olan düzenlemeleri nasıl aklayabildiğini ortaya koyuyor” 

BANKADAN AÇIKLAMA

Credit Suisse konu ile ilgili yaptığı açıklamada, suçlamaları reddetti.

Banka açıklamasında, söz konusu hesapların bazılarının 1940’lara kadar uzandığını belirterek bu konulara ilişkin hesapların bağlam dışında, kısmi, yanlış veya seçici bilgilere dayanarak belgelerde yer aldığını belirtti. Banka söz konusu hesapların yaklaşık yüzde 90’ının kapatıldığını veya kapatılmak üzere olduğunu söyledi.

İsviçre banka müşterilerini koruyan katı gizlilik yasaları nedeniyle dünyada suçluların para aktarımı yaptığı en önemli ülkelerden biri.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı