SON DAKİKA

İSTİSMARLARIN GİZLENDİĞİ İSTANBUL’DAKİ HASTANEDE İKİNCİ SKANDAL!

115 çocuğun hamileliğinin gizlendiği hastanede çok daha büyük ikinci bir skandal patlak verdi.

Bu haber 17 Şubat 2020 - 16:42 'de eklendi.
Abone ol

2017 yılında İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 115 çocuğun hamile olduğu saptanmış, durumun savcılığa bildirilmediği belirlenmişti. Skandalla ilgili hazırlanan iddianamede, hastanenin başhekim yardımcısı ve sosyal hizmet uzmanı hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Sağlık Bakanlığı, soruşturma kapsamında 2017 yılının Ocak ve Mayıs ayındaki beş aylık dönemde hamile çocukların adli makamlara bildirilmemesini araştırırken, geçmiş dönemlerde de yani 2016 yılında da bildirim yapılmadığını belirledi.

SUÇ DUYURUSU

Habertürk‘ten Arzu Kaya’nın haberine göre aynı hastanede 2016 yılında tam 376 hamile çocuğun adli makamlara bildirilmediği belirlendi. Bu çocukların 18’inin de 15 yaşın altında olduğu anlaşıldı.

Habere göre Sağlık Bakanlığı bu ikinci büyük skandalla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Başhekim, 2 sosyal hizmet uzmanı, 11 doktor olmak üzere toplam 14 kişi hakkında, “görevi kötüye kullanma” ve “suçu bildirmeme” suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İddianamede sosyal hizmet görevlilerinin, hekimlerce kaydı oluşturulan hamile çocuklarla görüşme yapmadığı, görüşme yapmadığı gibi adli makamlara da bilgi vermediği belirtildi. Savcılığın tespitine göre sosyal hizmet uzmanının çocuklarla görüşme yapması, yaşanan ya da yaşanması muhtemel sorunlara çözüm getirecekti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!