SON DAKİKA

İŞTE KANAL RİVA’NIN MALİYETİ

Kanal İstanbul ile ilgili tartışmalar sürerken İstanbul’a bir kanal daha geliyor. Kamuoyunda Kanal Riva olarak bilinen Riva Deresi projesi İstanbul Valiliği’ne sunularak ÇED süreci başlatıldı. Projenin maliyeti 63 milyon lira olarak hesaplandı.

Bu haber 13 Ocak 2020 - 16:44 'de eklendi. Son Güncelleme13 Ocak 2020 - 17:01
Abone ol

Yeniçağ’da yer alan habere göre, kamuoyunda Kanal Riva olarak bilinen ve Riva Deresi’nin düzenlenmesi için planlanan projenin detayları belli oluyor. Beykoz Belediyesi’nin hazırladığı projenin bedelinin 63 milyon lira olduğu belirtilirken, söz konusu proje İstanbul Valiliği’ne sunularak ÇED süreci başlatıldı.

İstanbul Valiliği, Beykoz Belediyesi’nin Riva Deresi’nin düzenlenmesiyle ilgili olarak hazırladığı projeyi uygun görerek ÇED süreci başlattı. Proje kapsamında Riva Deresi’nin kolları üzerine 5 gölet yapılacak, mesire alanları, ekolojik tarım merkezleri, piknik alanları ve seyir terasları oluşturulacak. Projenin bedeli 63 milyon 231 bin 867 TL olarak hesaplandı.

Beykoz Belediyesi’nin hazırladığı ‘Riva Deresi Çevre Koruma, Su Güvenliği/Yönetimi Projesi ile Kentsel Tasarım Peyzaj Projesi’, ÇED sürecinin başlatılması için İstanbul Valiliği’ne sunuldu. İstanbul Valiliği projeyi inceledi ve ÇED süreci başlatıldı.

RİVA’YA 5 GÖLET

Riva Deresi’nin yan kollarını oluşturan Turplu, Yedibin ve Ayışarpı dereleri ile Değirmendere ve Eski Damlar mevkiinde bulunan dere yatağına 5 adet, taşkın kontrolü amaçlı rezervuar göleti yapılmasını öngören proje raporunda şöyle denildi:

“Proje, dere yatağı çevresinde mesire alanları, yürüyüş alanları, ekolojik tarım merkezleri, piknik alanları, spor ve sağlıklı yaşam merkezleri, ağaçlandırma ve peyzaj merkezleri, rekreasyon alanları, çocuk oyun alanları, tekne yanaşma yerleri ve seyir terasları oluşturulmasını kapsamaktadır.”

Proje kapsamında yaklaşık 30 kilometrelik dere yatağı üzerinde düzenleme yapılacak.

DERE YATAKLARI KAZILACAK

Valiliğe sunulan proje tanıtım dosyasına göre projenin bedeli 63 milyon 231 bin 867 TL olarak hesaplandı. Tanıtım dosyasında daha sonra proje ile ilgili olarak özetle şu bilgilere yer verildi:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Proje kapsamında yapılacak ıslah çalışmalarında Riva Deresi ve yan kollarında, gerekmesi halinde dere derivasyonu yapılacak ve dere yatakları iş makineleri ile düzenlenecektir. Proje içerisinde toplam 3 milyon 272 bin 992 metrekarelik alanda temalı park çalışması yapılacak ve 11 adet tekne park ve yanaşma alanı inşa edilecektir. Proje kapsamında dere ıslahı ve temalı park alanı olarak kullanılacak alanların büyük bir kısmı tapulu arsa ve tarım niteliğinde alanlar olup, geriye kalan kısmı ise hazine, çayır ve ormanlık alan niteliğinde alanlardır.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!