SON DAKİKA

İSTANBUL’UN SU KAYNAĞI TERKOS’TA SON 10 YILIN EN DÜŞÜK SU SEVİYESİ

İstanbul’da 3 gündür etkili olan yağmurlar barajlara etki etmeyince doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 21 seviyesine kadar indi. Kente su sağlayan önemli barajlardan Terkos Gölü’nde ise suların yüzlerce metre çekildiği görüldü. Korkutan görüntü drone kamerası ile havadan kaydedildi. Öte yandan normal zamanda suların içerisinde olan sazlıklar dışarıda kaldı.

Bu haber 15 Aralık 2020 - 1:50 'de eklendi.
Abone ol

İstanbul’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağışsız geçen ayların ardından barajlardaki doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesine kadar düştü.

Meteoroloji’nin açıklamalarının ardından İstanbul’da 3 gündür etkili olan sağanak yağmur da tüketim karşısında etkili olmayınca barajların doluluk oranı daha da aşağı seviyeye indiği görüldü.

10 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİ

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre 3 gün önce yüzde 22,15 olan doluluk oranı bugün itibariyle yüzde 21 seviyesine kadar indi. Bu seviye son 10 yılın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti.

KORKUTAN MANZARA HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Öte yandan megakentin önemli su kaynaklarından olan Terkos Gölü’nün havadan çekilen görüntüleri içler acısı durumu bir kez daha gözler önüne serdi. Havadan yapılan çekimlerde suların yüzlerce metre çekildiği görüldü.

Bazı balıkçı teknelerinin ise karaya oturduğu kayda geçti.

SULARIN İÇERİSİNDE OLAN SAZLIKLAR DIŞARIDA KALDI

Normal şartlarda suların içerisinde kalan sazlıklar ise tamamen dışarıda kalarak kurumaya yüz tuttu. Terkos Gölü’nde son ölçülen su miktarı yüzde 22,54 ile son 10 yılın en kötü debisi ölçüldü.

Diğer barajların doluluk oranları ise şöyle:

“Ömerli 21,68, Pabuçdere 6,27, Sazlıdere 5,54, Büyükçekmece 16,37, Alibey 28,47, Kazandere 4,04, Elmalı 23,82, Darlık 50,87, Istrancalar 27,75”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!