SON DAKİKA

İstanbul’da Sivrisinek Kabusu Büyüyor

İstanbul’da özellikle çocukların vücutlarında yara oluşmasına neden olan sivrisinekler birçok ilçede görünmeye başladı.

Bu haber 11 Temmuz 2021 - 0:30 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nin ardından özellikle çocukların vücutlarında yaraya neden olan sivrisinekler birçok kişinin kabusu olmaya başladı. 

Sarıyer Ferahevler Mahallesi’nde oturanlar da benzer etkiler gösteren sivrisineklerden şikayetçi.

Ferah Evler Mahallesi sakinleri, sivrisinek sokmaları nedeniyle çocuklarında yaralar oluştuğunu söylerken yapılan ilaçlamaların yetersiz kaldığını öne sürdü.

Ara sokak ve parklarda da ilaçlama yapılmasını isteyen mahalle sakinleri, evlerinin camlarına sineklik takarak önlem almaya çalıştı.

“Çok rahatsız edici”

30 senedir Ferahevler Mahallesi’nde oturduğunu söyleyen Bülent Demirci, “Çocuklarda özellikle izleri falan görebiliyoruz. Çok rahatsız edici oluyor. Benim de 3 tane çocuğum var. İki dakika duramıyoruz, aşırı derecede sivrisinek var. Çocuklarımız var ve sivrisinek deyip geçmemek lazım, bulaşıcı hastalık da olabilir. Çocuklarımızda kaşınmaktan dolayı yara ve iltihaplanma da oluyor” diye konuştu.

Daha fazla ilaçlamanın yapılması gerektiğini söyleyen bir başka mahalle sakini, parklar ile çıkmaz sokakların da ilaçlanmasını istedi.

“Değişik bir sinek, diğerlerine benzemiyor”

Mahalle sakini Ahmet Sarıkaya da, “Sarıyer bölgesi yeşil olduğu için genelde oluyor. İlaçlama yapılıyor ama yetersiz kalıyor. Değişik bir sinek, diğerlerine benzemiyor” dedi.

Atatürk'ün Katilleri

9 yaşındaki bir çocuk ise, “Bizim bahçede sinek dolu. Herhalde yuva yapıyorlar. Isırınca bir hafta falan geçmiyor izleri. İlaçsız bahçeye inemiyoruz. Değişik bir sinek” diye konuştu.

İBB’den uyarı yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise sivrisineklerle ilgili SMS yoluyla vatandaşlara uyarıda bulundu. Gönderilen mesajda, “Değerli İstanbullular, belediyemiz, göl, dere gibi büyük alanlarda sivrisinekle mücadele etmektedir. Bidon, havuzlar ve saksı altlığı gibi su birikebilen alanlar sivrisinekler için iyi bir üreme kaynağıdır. Bir bardak suda çevreyi rahatsız edecek kadar sivrisinek üreyebilmektedir. Sivrisineklerle hep birlikte mücadele edelim” denildi.

Mesajın sonunda bir de bir animasyon filmi linki paylaşıldı. 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!