SON DAKİKA

İstanbul’da ‘Maymun Çiçeği’ Alarmı: Test Sonuçları Bekleniyor!

İstanbul Sultangazi’de ellerinde çıkan yaralar nedeniyle yabancı uyruklu 2 kişi eczaneye giderek ilaç istedi. Eczacı, ‘maymun çiçeği’ şüphesiyle durumu yetkililere bildirdi.

Bu haber 04 Haziran 2022 - 20:24 'de eklendi. Son Güncelleme5 Haziran 2022 - 12:49
Abone ol

Sultangazi Habibler Caddesi’nde bulunan eczaneye gelen yabancı uyruklu 2 kişi, ellerindeki yaraları gösterip ilaç istedi. Eczacı yaraların, ‘maymun çiçeği’ olabileceğinden şüphelenerek, yetkililere haber verdi. 2 kişi eczaneden krem alarak çıktı.

Polis ve sağlık ekipleri, eczaneden çıkarak ilerleyen 2 kişi ile yanlarındaki arkadaşlarını cadde üzerinde durdurdu. 3 kişi ambulansla hastaneye götürüldü. 

SULTANGAZI’DE ELLERINDE CIKAN YARALAR NEDENIYLE YABANCI UYRUKLU 2 KISI ECZANEYE GIDEREK ILAC ISTEDI. ECZACI YARALARIN ‘MAYMUN CICEGI’ OLABILECEGINDEN SUPHE EDEREK YETKILILERE HABER VERDI/FOTOGRAF:ISTANBUL,(DHA)

TEST SONUÇLARI BEKLENİYOR

Maymun çiçeği şüphesi olan, 3 kişiye götürüldükleri hastanede test yapıldı. Yaraların nedeni araştırılıyor. Yaraların ‘su çiçeği’ nedeniyle oluşmuş olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor. 

“MAYMUN ÇİÇEĞİNE ÇOK BENZİYORDU”

Eczacı Esra Koca, “Dün hastalar vardı burada. Afgan 2 kişi geldi. Ellerini gösterdiler, ellerinde yuvarlak tohuma benzeyen yaralar vardı. ‘Bir saniye’ dedim, doktor birini aradım. Doktor fotoğraf çekmemi söyledi. Fotoğraflarını çektim, doktora attım. O da yetkililere haber vermiş. Hastalık maymun çiçeği olabilir diye şüphelendik. Maymun çiçeğine çok benziyordu. Antibiyotik ilaç kullanmış iyi gelmemiş o yüzden virüs olabilir diye düşündüm. Onlar gittikten sonra her yeri dezenfekte ettim” dedi.

SULTANGAZI’DE ELLERINDE CIKAN YARALAR NEDENIYLE YABANCI UYRUKLU 2 KISI ECZANEYE GIDEREK ILAC ISTEDI. ECZACI YARALARIN ‘MAYMUN CICEGI’ OLABILECEGINDEN SUPHE EDEREK YETKILILERE HABER VERDI/FOTOGRAF:ISTANBUL,(DHA)

“KOLLARINDA SULU, YANMIŞ GİBİ YARALAR VARDI”

Cadde üzerinde esnaf olan Mehmet Yuvakgil “Sabah saatlerinde polisler bize fotoğraf gösterdi, ‘Bu kişiyi gördünüz mü?’ dediler. Biz de neden aradıklarını merak edip araştırdık, maymun çiçeği olduğunu öğrendik. Aradan 5-6 saat geçtikten sonra Emniyet mensupları burayı kapattılar. Fark ettik ki, o çocukları yakalamışlar. 3 Afgan asıllı kişi vardı. Sağlık ekipleri çocukları alıp gitti. Çocukların kollarında sulu, yanmış gibi yaralar vardı. İster istemez tedirginlik oluyor” diye konuştu.

Maymun çiçeği şüphesi olan 3 yabancı uyruklunun test sonucu beklenirken yaraların sebebinin ‘su çiçeği’ olabileceği de kaydedildi. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

TEST SONUÇLARI BELLİ OLDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maymun çiçeği şüphesiyle hastaneye götürülenlerin test sonucunu açıkladı. Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada test sonuçlarının negatif çıktığını açıkladı.

Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul’da, MAYMUN ÇİÇEĞİ hastası olabileceği şüphesiyle medyada konu edilen 4 KİŞİ için gerekli testler yapılmış, 4’ünün de TEST SONUCU NEGATİF çıkmıştır. Türkiye’de, şu ana dek Maymun Çiçeği tanısı konmuş hasta yoktur. “Ya öyleyse” gibi düşüncelerle kaygıya yol açılmamalıdır.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR