İstanbul’da Kaçak Lüks Araba Operasyonu!

İstanbul’da, yurt dışından kaçak yollarla getirilen lüks araçları sahte belgelerle piyasaya süren şebekeye operasyon düzenlendi, 8 kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da Kaçak Lüks Araba Operasyonu!
Yayınlama: 08.02.2022
Düzenleme: 07.02.2022 18:47
13
A+
A-

Anka’nın haberine göre İstanbul’da, yurt dışından kaçak yollarla getirilen lüks araçları sahte belgelerle piyasaya süren şebekeye operasyon düzenlendi. 8 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, piyasa değeri yaklaşık 35 milyon TL olan 13 lüks araca el konulurken şebekenin devleti 21 milyon TL zarara uğrattığı tespit edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yurt dışından kaçak yollarla getirdiği lüks araçları sahte belgelerle noter tescili yaptırarak piyasa süren şebekeye yönelik inceleme başlattı. Şüphelilerin, lüks otomobiller için sahte belgeler düzenlediği ve bu belgelerde Türkiye’de kayıtlı araçların motor ve şase bilgilerini kullandığını belirlendi.

Emniyet ekipleri, Almanya, Yunanistan ve İsveç’te İnterpol tarafından çalıntı kaydı olan 4 aracın, şase numarasında birkaç değişiklik yapılarak sahte ithalat faturasıyla yeni araç olarak tasdik edildiğini ortaya çıkardı.

Teknik ve fiziki takibin ardından harekete geçen polis, 8 şüpheliyi gözaltına aldı. Operasyonlar kapsamında, İstanbul’da 10 araç, Amasya ve Antalya illerinde 3 araç olmak üzere toplam 13 lüks araca el konuldu.

Ele geçirilen lüks araçların toplam değerinin yaklaşık 35 milyon TL, kaçakçılık yöntemiyle oluşan kamu zararının ise yaklaşık 21 milyon TL olduğu belirlendi. Gözaltına alınan zanlılar hakkında adli işlem başlatıldı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı