SON DAKİKA

İstanbul’da Deprem Tatbikatı!

Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde küçük çaplı peş peşe depremler meydana geliyor. Uzmanlar ise İstanbul depremi konusunda uyarıyor. AFAD İstanbul, 19-21 Ekim tarihleri arasında Marmara Denizi Adalar açıkları merkezli deprem afeti senaryosu üzerinden tatbikat yapılmasının planlandığını duyurdu.

Bu haber 06 Eylül 2021 - 1:56 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

AFAD İstanbul, bugün kentte bir toplantı yapıldığını duyurdu. Toplantıyla ilgili yapılan açıklamada, şehirde deprem afeti senaryosu üzerinden tatbikat yapılmasının planlandığı belirtildi.

AFAD İstanbul’un sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

19-21 Ekim tarihleri arasında Marmara Denizi Adalar açıkları merkezli deprem afeti senaryosu üzerinden tatbikat yapılması planlanmıştır.

İlçe AADYM’lerinde katılacağı tatbikat için kaymakamlık yetkilileri ile tatbikat hazırlıklarına yönelik bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

İşte o paylaşım:

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, olası depremlerde kamu binalarının afet planı bulunup bulunmadığı ve olası İstanbul depremine karşı yapılan hazırlıklarla ilgili soru önergesine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un adına bakanlığın Strateji ve Geliştirme Başkanlığı yanıt verdi.

 Kamu binalarının envanterinin çıkarılması için akademik çalışmalara başlanıldığının belirtildiği yanıtta, şu açıklama yapıldı:

“Bina performansı analizi niteliğinde olmamakla birlikte kullanılan metot ile kamu yapılarının envanterlerinin çıkarılmakta ve risk önceliklendirilmesi yapılarak kamu kaynaklarının verimli kullanılmasını amaçlayan metot doğrultusunda 82 ilimizde çalışmalara başlanılmıştır.”

Atatürk'ün Katilleri

Bugün itibariyle 81 ilimizde veri toplama çalışmaları devam etmektedir” bilgisinin verildiği yanıtta, deprem analizi yapılan kurumların talebi doğrultusunda iş ve işlemlerin yürütüldüğünü kaydedilerek, “Türkiye genelinde bugüne kadar toplam 3 bin 179 kamu binasında deprem dayanımlarının belirlenmesi ve gerektiğinde güçlendirme projelerinin hazırlaması çalışmaları bakanlığımız koordinasyonunda yapılmış olup, halen kurumlar tarafından talep edildiği taktirde bakanlığımızca bu çalışmalar yürütülmektedir” denildi.

“İSTANBUL’DA DEPREM İÇİN AYRILAN KAYNAK 800 BİN LİRA”

Tanrıkulu’nun “İstanbul iline 2020 yılında bakanlığınız tarafından depreme karşı önlem almak için ayrılan kaynak miktarı nedir? 2021 yılında ne kadar kaynak ayrılmıştır?” sorusuna da yanıt verildi.

Yanıtta, İstanbul’da Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından Deprem Performans Analizi için 2020 yılında 210 bin 794 lira kaynak ayrıldığını ve bu kaynağın harcandığı, 2021 yılında güçlendirme çalışmaları için 800 bin lira kaynak ayrıldığı bildirildi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!