İstanbul’da Binlerce İşçi Sokağa Çıktı: ‘Artık Yeter, Geçinmek İstiyoruz’ Sloganları Attılar

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) İstanbul’un Kartal ilçesinde hayat pahalılığına karşı düzenlediği miting başladı. İşçiler, ‘Asgari ücret 5200 net’, ‘Artık yeter, geçinmek istiyoruz’ sloganları attı.

İstanbul’da Binlerce İşçi Sokağa Çıktı: ‘Artık Yeter, Geçinmek İstiyoruz’ Sloganları Attılar
Yayınlama: 12.12.2021
22
A+
A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) eylül, ekim ve kasım aylarında yaptığı toplam 400 baz puanlık faiz indirimi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yöndeki kararları teşvik edici açıklamaları, Türk lirasının yabancı paralar karşısında erimesine yol açtı.

Doların 13 lira bandına yerleşmesiyle Türk parasının üç aydaki değer kaybı yüzde 57’yi aştı. Bu durum birçok sektörde ardı arkası kesilmeyen zamları beraberinde getirdi.

Hayat pahalılığı her geçen gün kendisini daha fazla hissettirirken, milyonlarca kişinin gözü asgari ücret görüşmelerine çevrildi. Ancak Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türk-İş ve TİSK temsilcilerinin yürüttüğü görüşmelerde henüz bir uzlaşıya varışmış değil. 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon verilerini baz alacaklarını belirten TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, son olarak “3500 TL’yi geçtik. Daha fazlası için çalışıyoruz. Teşviktir, vergi indirimidir” açıklamasını yaptı. 

YOKSULLUK SINIRI 10 BİN LİRANIN ÜZERİNDE

Yoksulluk sınırıysa DİSK ve TÜRK-İş’in verilerine göre 10 bin liranın üzerine çıktı. Uzmanlar, asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısından az olmaması gerektiği konusunda hemfikir. 

DİSK: GELİRDE ADALET, VERGİDE ADALET

Böylesi bir süreçte Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu meydanlara çıktı. İstanbul’un Kartal ilçesinde düzenledikleri miting, saat 14:00’da başladı.

Gerçek Gündem, gelişmeleri dakika dakika takip ediyor:

14:40 – DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, sözlerine “İşsizlikle geleceği yok edilmeye çalışılan genç kardeşlerimiz, emeklilikte yaşa takılan kardeşlerim, günlerdir fabrikalarında tezgah başlarında, iş yerlerinde ‘gelirde adalet, vergide adalet’ diyerek bu mücadeleyi yürüten arkadaşlarımız, işçi kardeşlerim, yoldaşlarım. Hepinizi DİSK adına sevgiyle, saygıyla, umutla selamlıyoruz” diye başladı. Çerkezoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Biz ‘geçinemiyoruz’ diyoruz, onlar ‘Enflasyon sadece yüzde 21’, ‘Ekonomi şahlanıyor’ diyorlar.

– Hiç lafı eğip bükmeden söyleyelim. Bunların ‘ekonomik kurtuluş savaşı’ dedikleri, kendi koltuklarının kurtuluş savaşıdır. 

‘İŞÇİ SINIFININ ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ KIRMIZI ÇİZGİSİ EN AZ 5 BİN 200 TL’DİR’

– İşçi sınıfının asgari ücret ile ilgili kırmızı çizgisi en az 5 bin 200 TL’dir.

Çerkezoğlu’nun konuşması sırasında kalabalıktan “Hükümet istifa” sesleri yükseldi.

14:00 – Binlerce işçi, Kartal meydanında bir araya geldi. İlkay Akkaya sahne aldı. 

13:30 – Miting alanına toplu halde giden TİP kortejiyle polis arasında sloganlar gerekçe gösterilerek gerginlik yaşandı.

‘ASGARİ ÜCRET 5200 NET’

13:10 – Miting alanına doğru yürüyüş başladı. İşçiler, “Asgari ücret 5200 net” sloganları attı.

Kaynak: Gerçek Gündem

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı