SON DAKİKA

İstanbul’da 3 Askeri Alan ‘Millet Bahçesi’ Oluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da bulunan 3 askeri alanda TOKİ tarafından millet bahçesi yapılacağını açıkladı.

Bu haber 09 Nisan 2021 - 16:26 'de eklendi.
Abone ol

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın soru önergesini yanıtlayan Bakan Kurum, millet bahçesine çevrilecek olan askeri alanların Esenler, Zeytinburnu ve Beşiktaş’ta olduğunu bildirdi.

Tanal,  İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin herhangi bir yerinde Türk Silahlı Kuvvetleri adına oluşturulan hatıra ormanının imara açılıp açılmadığına ilişkin bilgi talep ederek, Bakan Kurum’a, “İmara açılan TSK hatıra ormanı, Millet Bahçesi mi yapılacak?” sorusunu yöneltmişti.

Tanal’ın önergesini cevaplandıran Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Askeri Tesisler Genel Protokolü (ATGP) kapsamında; bedeli karşılığında TOKİ’ye devredilen taşınmazların, Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli askeri amaçlar doğrultusunda kullanılmayan taşınmazlar olduğunu belirterek, “Bu taşınmazlar, Askeri Alan lejantına sahip taşınmazladır. Ormanlık alanların İdaremize devri söz konusu değildir. Ayrıca İdaremizce orman niteliğinde bulunan herhangi bir taşınmaz imara açılmamıştır” dedi.

“3 askeri alan Millet Bahçesi oluyor”

Millet bahçesi haline getirilecek olan askeri alanlardaki ağaçların korunacağının altını çizen Bakan Kurum, söz konusu alanlarda ilave ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları yapacaklarını da bildirdi. Bakan Kurum, Zeytinburnu Millet Bahçesi’nin inşaatına başlandığını belirterek, Esenler ve Beşiktaş’ta bulunan askeri araziler üzerinde projelendirme çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

ANKA

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!