İstanbul Valiliği Duyurdu: Açık Alanlarda Alkollü İçki Tüketmek Yasaklandı!

İstanbul Valisi Davut Gül’ün 2 hafta önce halka açık alanlarda içki içilmesinin önlenmesini istediği ortaya çıktı. Genelgede ‘olaylara karışan şahıslar ekseriyetle alkollü’ denildi.

İstanbul Valiliği Duyurdu: Açık Alanlarda Alkollü İçki Tüketmek Yasaklandı!
Yayınlama: 30.08.2023
31
A+
A-

İstanbul Valisi Davut Gül’ün 17 Ağustos 2023 tarihinde yayınladığı “Alkol Satışı ve Alkollü İçeceklerin Tüketimi” başlıklı genelge ile halka açık deniz ve sahil kenarlarında, plaj, park, piknik ve mesire alanlarında içki tüketiminin önlenmesini istediği ortaya çıktı.

Karar metninde ‘olaylara karışan şahıslar ekseriyetle alkollü tespit edildi’ denildi.

Davut Gül imzalı genelgede, “İlgili makamlara yapılan şikayetlerde, ilimiz sınırları içerisinde güvenlik ve asayiş bakımından, kamu düzenini bozan ve halkın huzurunu kaçıran olaylara karışan şahısların ekseriyetle alkollü oldukları, umuma açık park, plaj, sahil ve benzeri alanlarda alkol alan şahısların çevreye rahatsızlık vererek halkımızda korku ve panik yaşanmasına sebep oldukları tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

İstanbul Valiliği’nin açıklaması şu şekilde:

“Alkol satışı ve tüketilmesi ruhsatı bulunan işletmelerin dışında park, piknik ve mesire alanı, sahil bandı, plaj vb. alanlarda çevrenin rahatsız edilmemesi, olumsuz görüntülerin oluşmasına mahal vermemek amacıyla alkol satışı ve tüketilmesinin önlenmesi,

Bahsi geçen yerlerde emniyet/jandarma ve zabıta birimleri tarafından sorumluluk alanlarında etkin bir şekilde denetimlerin yapılarak asayişi, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacak olaylara meydan verilmemesi, Kanun, Yönetmelik ve Genel Emir hükümlerine uymayan kişiler ve işletmeler hakkında yasal işlem yapılması,

Hususlarında konunun sıralı/sorumlu amirler ve yerel yönetimlerce titizlikle takip edilmesi ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususu ilanen tebliğ olunur.”

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı