SON DAKİKA

İstanbul Eczacı Odası: ‘Kan Sulandırıcı için Kutu Başına 116 TL Ödenecek’

Kovid hastalarında en çok ölüme neden olduğu bilinen pıhtı atmasını önlemek için verilen kan sulandırıcı ilaca verilen firma desteği kaldırıldı. Bu yüzden koronavirüse yakalanan hastalar söz konusu ilacı eczaneden almak istediğinde ekstradan 116 liraya varan ücretler ödemek zorunda kalacak.

Bu haber 10 Ocak 2022 - 19:44 'de eklendi.
Abone ol

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan, Kovid-19’da kan sulandırıcı olarak kullanılan bir ilaçta üretici firmanın devlet indirimini kaldırdığını duyurdu. Özcan, “Bu nedenle vatandaşlarımız artık bu ilaç için kutu başına ekstra 116 TL’ye varan bir fiyat farkı ödemek zorunda kalacak. Yetkililerden acilen bu durumun çözüme kavuşturulması, hastalarımızın bu ilaca rahatlıkla ulaşabilmesinin sağlanması için gerekenin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan, bir ilaç firmasının Kovid-19’da kan sulandırıcı olarak kullanılan yani pıhtı atmasını engelleyen bir ilaçta devlete artık indirim yapmayacağını duyurdu. Özcan, vatandaşın cebinden bu ilaç için fazladan yaklaşık 116 TL’ye varan bir ödeme çıkacağını söyledi.

‘HASTALARA ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETMEYE ÇALIŞILAN BU ANLAYIŞA KARŞIYIZ’

Yetkililere sorunun çözümü için çağrıda bulunan Özcan, şunları söyledi:

“Ülkemizde bir ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanabilmesi için devlete yapması gereken bir indirim vardır. Her kutu ilaçta üretici firma tarafından taahhüt edilen indirimdir bu. Ancak geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki ilaç firmalarından bir tanesi özellikle Kovid-19’da çok sıklıkla kan sulandırıcı olarak kullanılan yani pıhtı atmasını engelleyen bir ilacında artık bu indirimi devlete yapmayacağını açıkladı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu ne demek? Bu ilacın reçetelendirildiğinde her kutuda hastanın 116 TL’ye varan bir ekstra fark ödemesi durumu demek. Bu da tabii ki cebinde parası olmayan vatandaşımızın Sosyal Güvenlik Kurumu’na dahil olmasına rağmen bu parası cebinde olmayan vatandaşımızın bu ilaca ulaşımına da büyük bir engel teşkil ediyor. Bizler eczacılar olarak aslında hastalara ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışılan bu anlayışa tamamen karşı olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz ve kamudaki yetkililerden de acilen bu durumun çözüme kavuşturulması, hastalarımızın bu ilaca da rahatlıkla ulaşabilmesinin sağlanması için gerekenin yapılmasını talep ediyoruz.”irüs

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!