SON DAKİKA

İSTANBUL BİLİŞİM’İN MİLYONLARCA LİRAYI NASIL TRANSFER ETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Parasını aldığı halde ürününü göndermediği 50 bin mağdur ile gündeme gelen İstanbul Bilişim’in konkordato davasında önceki gün iflas kararı verildi. İstanbul Bilişim’in birçok firmaya milyonlarca liralık para transferi gerçekleştirdiği ortaya çıktı. İstanbul Bilişim’den hesabına para gönderilen isimlerden biri de bir dönem Balina operasyonu davası sanıklarından Abdurrahman Yakupreisoğlu bulunuyor.

Bu haber 20 Ekim 2020 - 11:10 'de eklendi.
Abone ol

İstanbul Bilişim için iflas kararı verilmesine dayanak oluşturan komiser heyeti raporuna göre, birçok paravan firmaya milyonlarca liralık para transferi gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Hürriyet’in haberine göre, komiser heyeti raporunda şirketin sahibi Nurettin Yavuz’un gelirine dair herhangi bir evrak bulunmazken, tüm para transferleri de mercek altına alınmış durumda.

YİNE BAŞROLDE 

Aynı rapora göre hesabına para transferi yapılan isimlerden biri de hayali ihracat operasyonunun sanıklarından Abdurrahman Yakupreisoğlu olduğu görülüyor. Yakupreisoğlu’nun hesabına gönderilen para miktarı 240 bin TL olarak raporda yer alıyor. Ayrıca şirket CEO’sunun annesi, eşi ve kardeşine de 10 milyon liradan fazla para transfer edildiği belirtildi.

BİR ZAMANLARIN ‘BAŞBALİNA’SI

Özellikle 2010 yılları sonrasında Balina, Paraşüt gibi dolandırıcılık olaylarında adı geçen  Abdurrahman Yakupreisoğlu’nun kurduğu çeteler ile piyasayı milyonlarca TL dolandırdığı ileri sürülmüştü. 

Hayali ihracat ve dolandırıcılık profesörü olarak tanınan, adı birçok yolsuzluk operasyonları ile anılan Abdurrahman Yakupreisoğlu’nun, sicilinde örgüt kurma ve sahtecilik ve dolandırıcılık gibi suçlardan hakkında davalar açılmış ve çok sayıda arama kararı bulunuyor

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

UKRAYNA VATANDAŞI  VAR  

İstanbul Bilişim’den hesabına para aktarılan bir başka şirket ise Ukrayna vatandaşı Serhi Dranenko tarafından kurulan GKM Bilişim. Ağustos 2019’da kurulan şirkete gönderilen para miktarı ise 8 milyon 750 bin TL. Söz konusu şirketin Şişli’deki adresinde ise bulunamadığı tespit edildi.

Yine şirket personeli olan Erman E.’ye transfer edilen para miktarı ise 2 milyon 600 bin TL. Rapora göre, 8 Ekim 2020’de kurulan G. Gayrimenkul isimli bir şirkete ise 300 bin lira para aktarıldığı gözüküyor.

Bahsi geçen şirketin kuruluş tarihi ile raporun yazım tarihi arasında ise sadece 4 günlük bir süre bulunuyor. Rapora göre, para transferi yanı sıra milyonlarca liralık malın satıldığı firmalar adreslerinde bulunamadı. Temmuz ayı içinde 16.5 milyon liralık mal satışının yapıldığı üç firmadan alınan çekler ise tahsil için işleme konulmadı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!