SON DAKİKA

İsrailli Elbit Systems’ten ABD’ye 41 Milyon Dolar Tutarında Gece Görüş Gözlüğü

Elbit Systems, ABD Deniz Piyadelerinin gece görüş sistemleri için yaklaşık 41 milyon dolar değerinde sipariş aldığını duyurdu.

Bu haber 23 Nisan 2021 - 2:05 'de eklendi.
Abone ol

20 Nisan 2021’de, Elbit Systems, ABD’deki yan kuruluşu olan Elbit Systems of America LLC’ye, ABD Deniz Piyadeleri için gece görüş sistemleri ve çeşitli yedek bileşenleri tedarik etmek üzere yaklaşık 41 milyon dolar değerinde sipariş verildiğini duyurdu. Siparişin, Mart 2022’ye kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Söz konusu sipariş, 6 Eylül 2019’dan itibaren beş yıl süreyle imzalanmış 249 milyon dolarlık Manga Binoküler Gece Görüş Gözlüğü (SBNVG) sözleşmesinin bir parçasıdır. ABD Deniz Piyadelerine, yüksek performanslı, beyaz fosforlu görüntü netleştirici dürbünler, modüler soğutmasız termal görüntüleme sensörleri ve ortak harici güç kaynaklarına sahip gece görüş gözlükleri verilmiştir. ABD Deniz Piyadelerine gece operasyonları sırasında gelişmiş mobilite ve durumsal farkındalık sağlar.

Elbit Systems of America’nın Başkanı ve CEO’su Raanan Horowitz; “Denizcilerin çevrelerini hızlı bir şekilde anlamaları ve ışık koşulları ne olursa olsun hedeflerine ulaşmak için harekete geçmeleri gerekiyor. Elbit Systems of America’nın SBNVG’si bu gücü hafif ve ayarlanabilir sistemle sağlıyor.” dedi.

BINOCULAR | Squad Binocular Night Vision Goggle

BINOCULAR | Squad Binocular Night Vision Goggle

ABD Ordusu,  2020 yılında da Elbit Systems ile gece görüş gözlüğü konusunda sözleşme imzaladı. Bahse konu sözleşmeyi Elbit Systems şirketinin ABD iştiraki Elbit Systems of America, ABD Ordusundan gelişmiş gece görüş gözlüğü-binoküler (ENVG-B) sistemleri için sözleşmesi için anlaştı. Anlaşma kapsamındaki potansiyel sözleşme değerinin azamî olarak yaklaşık 442 milyon dolara ulaşabileceği ifade edildi. ABD Ordusunun, sözleşmenin yerine getirilmesi için genel bir zaman dilimi tanımlamadığı belirtildi.

ABD Ordusu, Deniz Piyadeleri ve Özel Kuvvetleri farklı tipteki gece görüş gözlüklerini kullanıyor. Oküler gözlük olarak EoTech’in AN/PVS-31, Tetraküler gözlük olarak GPNVG-18 kullanıyor. GPNVG-18’i Özel Kuvvetler kullanıyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!