SON DAKİKA

İSLAMİSTLER GÖBEKLİTEPE’DE NEYİ SAKLIYOR

Şanlıurfa’nın 20 kilometre kadar civarında olan Göbeklitepe, mağara taşları üzerinde işlenmiş tilki, akrep, yılan ve boğa olmak üzere sayısız figür ve kabartma yer alan tarihten birçok farklı kabilenin geçtiği bir noktaydı. Aynı zamanda neolitik döneme ait olup dünyanın bilinen ilk ve en büyük tapınağı olma özelliğine sahip. Yani sahipti

Bu haber 02 Ekim 2018 - 11:27 'de eklendi. Son Güncelleme2 Ekim 2018 - 11:54
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Yapılan son tahribattan sonra ne denir bilinmez. Prof. Dr. Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt, tahribatı öne çıkarıp fotoğraflarla belgelerken tarihin gözler önünde nasıl betonlar altında kaldığını görmüş olduk.

Dünya üzerindeki en eski yapılar arasında gösterilen Göbeklitepe, kültür sanat alanında da oldukça önemli pozisyona sahip bir yapı

Üzerinde kazı çalışmaları yapılan tarihi tapınak bu yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girecekti

Ancak Göbeklitepe’deki insanlık tarihine ilişkin yerleşik bilgilerde önemli değişikliklere yol açan kazı çalışmalarının başkanlığını yapan Prof. Dr. Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt, sosyal medya hesabından fotoğraf dizisi paylaşıp açıklama yaptı.

Bu açıklamada tarihi alana beton dökme çalışmaları yapıldığını anlatıyordu.

‘Burası Göbeklitepe’

Taze beton dökülen alanın yanı başında görülen F yapısı (Kaya tapınağı) adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinalarının eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde, orada yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar.

Orada da 15 cm derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var. 2013 yılında başlayan ahşap yürüme yolu projesinin bir kısmını sökmüşler, neden, başka bir güzergah saptamışlarmış. Yeni saptanan güzergah tam da Klaus’un ziyaretçi yoğunluğu yönelmesin diye ferah tuttuğu bir alanda.

Eski tren yollarından kalma ahşaplarla yürüme yolunu aşağıdaki ziyaretçi merkezinin oraya kadar kesintisiz yapacağız, SİT alanına kesinlikle beton dökmeyiz, asfalt yapmayız demişlerdi Klaus hayatta iken.

Onun yapılmasını istemediği, Göbekli Tepe’yi tahrip edeceğini bildiği her şeyi koştura koştura yapıyorlar.

Bu sabah Göbekli Tepe’yi ziyaret ettiğimde nasıl hızlı bir tahribat vardı anlatamıyorum. Ben tahribat diyorum, onlar Doğuş yol yapıyor, proje böyle diyorlar.

 

Bir tane arkeolog, Bakanlık Temsilcisi, Müze görevlisi yok alanda. Bir arkeolog neredeyse çevre gezisi yaparken bile ancak Bakanlık Temsilcisi ile hareket edebilirken, ihale alan inşaat şirketlerine SİT alanlarında süresiz dolaşım ve ne istersen onu yap izni mi veriliyor?

 

Paha biçilemez mirasların ülkemizdeki alışılmış sonu Göbeklitepe’yi de buldu. Bu utanç bir sonrakine kadar yeter

 

 

 

 

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!